Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. januára 2021

V Poľsku ožili protivládne protesty proti interrupciám, demonštranti porušili zákaz zhromažďovania saV Poľsku v stredu večer vypukli nové protivládne protesty, ktoré podnietilo potvrdenie rozhodnutia ústavného súdu o sprísnení zákona o interrupciách. Tisícky ľudí sa zišli vo Varšave, ...Zdieľať
aptopix_poland_abortion_ruling_02822 64a08f1288d748e8be87512f875acb35 676x491 28.1.2021 (Webnoviny.sk) - V Poľsku v stredu večer vypukli nové protivládne protesty, ktoré podnietilo potvrdenie rozhodnutia ústavného súdu o sprísnení zákona o interrupciách.


Tisícky ľudí sa zišli vo Varšave, demonštrácie sa však konali za prísnej policajnej prítomnosti aj v iných mestách.

Porušili zákaz zhromažďovania sa


V hlavnom meste Poľska sa demonštranti, ktorí reagovali na výzvy hnutia Celopoľský štrajk žien, zhromaždili pred budovou súdu a neskôr kráčali do centra k sídlu vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS). Mali pritom so sebou transparenty hnutia aj dúhové vlajky na podporu LGBT ľudí.

Tak ako počas minuloročných protestov proti prísnejším interrupciám aj tentokrát účastníci porušili pandemický zákaz zhromažďovania sa. Z protestov nehlásili násilnosti. Protesty sú naplánované aj na štvrtok.

Súd zverejnil aj odôvodnenie


Ústavný súd v stredu zverejnil odôvodnenie svojho rozhodnutia, čo znamená, že ho možno publikovať vo vládnom vestníku a okamžite nadobudne účinnosť. Súd ešte 22. októbra rozhodol, že umelé prerušenie tehotenstva v prípade vážnej vady plodu je protiústavné, čo v podstate takmer úplne zakázalo interrupcie.

Tribunál tak rozhodol v reakcii na návrh viac ako 100 poslancov z vládnej strany. Po novom sú interrupcie povolené len v prípade, ak je ohrozené zdravie ženy alebo je tehotenstvo výsledkom trestného činu, ako znásilnenie a incest.


Zdroj: Webnoviny.sk - V Poľsku ožili protivládne protesty proti interrupciám, demonštranti porušili zákaz zhromažďovania sa © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Koronavírus: Na Slovensku pribudlo vyše 3-tisíc vyliečených a 50 úmrtí, PCR testy odhalili aj ďalšie stovky nakazených
<< predchádzajúci článok
Premiér Igor Matovič vypovedá na NAKA

V Poľsku ožili protivládne protesty proti interrupciám, demonštranti porušili zákaz zhromažďovania sa - diskusné fórum čitateľov