Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

16. júla 2010

V prvom štvrťroku Slováci cestovali menejV prvom štvrťroku vycestovalo na dlhodobý alebo krátkodobý pobyt 996 tis. občanov SR, čo je o 6,5 % menej ako v rovnakom období minulého roka. Na ...Zdieľať
letisko Foto: Ilustračné foto SITA/Martin Mikláš

BRATISLAVA 16. júla (WEBNOVINY) - V prvom štvrťroku vycestovalo na dlhodobý alebo krátkodobý pobyt 996 tis. občanov SR, čo je o 6,5 % menej ako v rovnakom období minulého roka. Na dovolenku v sledovanom období necestovalo 78,2 % občanov. Štvrtina z tých, čo neboli na dovolenke, ako hlavnú príčinu uviedla finančné dôvody a 9,2 % zdravotné dôvody. V inom období bolo na dovolenke 32,9 % z nich. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Občania SR uskutočnili 1,176 milióna dlhodobých a krátkodobých ciest doma i v zahraničí, čo je o 3,4 % menej ako v rovnakom období minulého roka. Aj celkový počet prenocovaní na týchto cestách klesol o 23,7 %. V sledovanom období počet dlhodobých dovolenkových pobytov celkovo klesol o 28,3 %, pričom výrazne, o 38,2 %, poklesol počet dlhodobých ciest. O 22,7 % sa znížil počet krátkodobých ciest. Pokles zaznamenal aj priemerný počet prenocovaní, pri domácich pobytoch klesol o 5,7 % a pri zahraničných o 7 %. Priemerné výdavky na jeden pobyt klesli pri domácich cestách o 15,3 % a pri zahraničných cestách o 7,2 %.

Počet krátkodobých dovolenkových pobytov doma i v zahraničí naopak vzrástol o 46,9 %. Priemerné výdavky za krátkodobé pobyty doma boli o 9,5 % vyššie, pri zahraničných však zaznamenali pokles o 24,3 %.

Klesajúca tendencia bola aj pri služobných cestách, celkový počet ciest mierne poklesol o 4 % a o 14,1 % sa zredukoval aj počet prenocovaní. Priemerné výdavky na služobné cesty však vzrástli o 11 %. Počet služobných ciest sa mierne zvýšil pri služobných cestách v SR, o 3,1%, a výraznejšie znížil v zahraničí o 20,4 %. Pri domácich služobných cestách priemerný počet prenocovaní poklesol o 18,9 %, avšak priemerné výdavky vzrástli o 14,8 %. Pri zahraničných služobných cestách vzrástol priemerný počet prenocovaní o 11,1 %, ako aj priemerné výdavky o 21,8 %.

Hlavným účelom dlhodobých ciest doma bol rekreačný pobyt na horách, ktorý dosiahol podiel 55,6 %. Pri zahraničných cestách najviac, 29,5 % cestujúcich ako dôvod udávalo návštevu známych alebo rodiny. Pri domácich dlhodobých pobytoch najčastejšie využívanými dopravnými prostriedkami boli osobné autá, a to až 74,7 %. Pri zahraničných cestách tiež dominovali autá so 45,5-percentným podielom a lietadlo, ktoré využilo 34,1 % cestujúcich. Pri domácich dlhodobých cestách dovolenkári najčastejšie, v 52,5 % prípadov, využívali súkromné ubytovacie zariadenia, pri zahraničných cestách 54,6 % uprednostnilo hotely a podobné zariadenia.

Najnavštevovanejšími okresmi počas domácich dlhodobých dovolenkových ciest boli Poprad, kam sa išlo pozrieť 23,2 % cestujúcich, nasledujú Liptovský Mikuláš so 7,1 % a Martin so 6,1%. Zahraničné dlhodobé cesty občania SR trávili najmä v Českej republike, kam vycestovalo 18,2 % ľudí, potom Rakúsko s 15,9 % a Taliansko a Spojené kráľovstvo s rovnakým počtom 9,1 % ciest.

Presná tretina služobne cestujúcich mierila do Bratislave, 12,9 % smerovalo do Košíc a 8,6 % do Banskej Bystrice. Česká republika si 29 % udržala prvenstvo aj pri služobných cestách, nasledovaná Poľskom s 12,9 %. Rakúsko, Maďarsko a Nemecko dosiahli na služobných cestách rovnaký podiel 9,7 %.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Šipoš by podporil prípadné zlúčenie ÚVO a NKÚ
<< predchádzajúci článok
Vo štvrtok štyri teplotné rekordy, čakajú ďalšie

V prvom štvrťroku Slováci cestovali menej - diskusné fórum čitateľov