Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. novembra 2019

V. Putin varoval pred možným ukončením tranzitu plynu cez UkrajinuNa archívnej snímke ruský prezident Vladimir Putin.Zdieľať
Na archívnej snímke ruský prezident Vladimir Putin. Foto: TASR - Michal Svítok
Moskva/Kyjev 15. novembra (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin varoval pred ukončením tranzitu plynu cez Ukrajinu do Európy. "Nezávisí všetko len od nás. Preto vzniklo riziko ukončenia tranzitu," povedal podľa kremeľských údajov Putin v Brazílii na stretnutí skupiny BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika).


Zmluva o preprave ruského plynu cez Ukrajinu do Nemecka a ďalších európskych krajín vyprší koncom tohto roka. Dohoda o novej zmluve je však aj napriek sprostredkovateľskému úsiliu Európskej únie v nedohľadne.

Putin opakovane zdôraznil, že Rusko je ochotné uzatvoriť novú zmluvu s Ukrajinou. Zároveň ponúkol Ukrajine dodávky ruského plynu za výhodnú cenu. Moskva je už dlhší čas nespokojná s tým, že ukrajinský koncern Naftogaz svojho zmluvného partnera Gazprom vláči po medzinárodných súdoch s miliardovými žalobami. Putin označil tieto žaloby za "hlúposti".

Ukrajina by ukončením tranzitu prišla o poplatky vo výške niekoľkých miliárd eur. Aj Nemecko trvá na tom, aby táto trasa zostala zachovaná nezávisle od alternatívnych trás, pretože ide o dôležitý zdroj príjmov pre schudobnenú Ukrajinu.

Rusko medzičasom buduje nové tranzitné trasy. Najspornejší je plynovod Nord Stream 2, ktorý chce Rusko sprevádzkovať ešte v tomto roku, a tým bude o niečo nezávislejšie od doteraz najdôležitejšieho plynovodu cez Ukrajinu.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Brent je opäť drahší, ceny ropy prudko vzrástli
<< predchádzajúci článok
Rakúsky Spar sťahuje z predaja mleté mandle pre riziko salmonely

V. Putin varoval pred možným ukončením tranzitu plynu cez Ukrajinu - diskusné fórum čitateľov