Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

18. júla 2010

V Ríme možno našli neznámu maľbu od CaravaggiaV Ríme objavili ...Zdieľať
caravaggio Popredný odborník na tohto maliara Maurizio Marini však uviedol, že štylistické podobnosti v tomto diele a ostatných Caravaggiových maľbách sú nepresvedčivé.

Foto: SITA/AP
BRATISLAVA 18. júla (WEBNOVINY) - V Ríme objavili maľbu, ktorá je možno dielom barokového majstra Caravaggia. Vatikánsky denník L'Osservatore Romano o tom informoval práve v dňoch, keď si svet pripomína 400. výročie úmrtia Caravaggia. Caravaggiovo autorstvo diela Martirio di san Lorenzo, momentálne vo vlastníctve jezuitov v Ríme, síce ešte nie je potvrdené, no odborníci tvrdia, že sa na jeho ostatné maľby veľmi podobá. S istotou to bude možné povedať až po analýzach. Popredný odborník na tohto maliara Maurizio Marini však uviedol, že štylistické podobnosti v tomto diele a ostatných Caravaggiových maľbách sú nepresvedčivé. Dodal, že správy o nových Caravaggiových prácach sa objavujú často, no málokedy sa potvrdia. "V istých obdobiach, ako napríklad počas Caravaggiových výročí, nie je prekvapujúce, že sa objaví veľa malieb, údajne Caravaggiových prác," povedal pre agentúru AP Marini.

Michelangelo Merisi da Caravaggio sa narodil pravdepodobne 29. septembra 1571 v obci Caravaggio neďaleko Milána a od roku 1591 pôsobil v Ríme. Preslávil sa predovšetkým kompozíciou a realizmom svojich diel, k čomu mu dopomohla práca so svetlom a tieňmi známa pod názvom chiaroscuro. Bol však známy aj svojím divokým životným štýlom, ktorého súčasťou boli aj pouličné bitky. Počas jednej z týchto bitiek v roku 1606 údajne zabil svojho modela Ranuccia Tommasoniho. Posledné roky svojho života preto strávil na juhu Talianska a na Malte, kde sa skrýval pred zatknutím. V júli v roku 1610, keď mu povolili vrátiť sa do Ríma, priplával Caravaggio do prístavu Porto Ercole, ktorý je dnes súčasťou mestečka Monte Argentario. Hneď po pristátí ho však omylom zatkli. Keď ho prepustili, chcel pokračovať v plavbe, ale loď medzitým odplávala. Počas čakania na ďalšiu loď však pravdepodobne dostal úpal a zomrel. Podľa vedcov k tomu prispel aj fakt, že jeho organizmus bol oslabený syfilisom. Jeho pozostatky pochovali do neoznačeného hrobu na miestnom cintoríne, odkiaľ ich v roku 1956 exhumovali a následne uložili do krypty kostola. V júni tohto roku odborníci potvrdili, že kosti nájdené v kostole v Monte Argentario patria s 85-percentnou pravdepodobnosťou práve jemu.

SITA/AP/Reuters

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Iggy Pop ukončil festival Colours of Ostrava
<< predchádzajúci článok
Herečka Zsa Zsa Gabor v nemocnici so zlomeninami

V Ríme možno našli neznámu maľbu od Caravaggia - diskusné fórum čitateľov