24. januára 2007

V semifinále Australian Open Šarapovová proti Clijstersovej

V stredu na úvodnom grandslamovom turnaji roka Australian Open v Melbourne (dotácia 20 mil. AUD, tvrdý povrch Rebound Ace) skompletizovali zloženie semifinálových dvojíc. V ženskej dvojhre sa v druhom ...

MELBOURNE 24. januára (SITA) - V stredu na úvodnom grandslamovom turnaji roka Australian Open v Melbourne (dotácia 20 mil. AUD, tvrdý povrch Rebound Ace) skompletizovali zloženie semifinálových dvojíc. V ženskej dvojhre sa v druhom súboji o postup do finále stretnú podľa predpokladov Ruska Maria Šarapovová a Belgičanka Kim Clijstersová. Ani jedna to však vo štvrťfinále so svojou súperkou nemala jednoduché. Najvyššie nasadená Ruska zdolala dvanástu nasadenú krajanku Annu Čakvetadzeovú po vyše dvojhodinovom boji za 134 minút 7:6 (5), 7:5 a po tretí raz v rade postúpila v Melbourne medzi štyri najlepšie hráčky turnaja. Nepodala však oslnivý výkon. Šarapovová viedla v druhom sete už 5:3 a podávala na víťazstvo, napokon ho dosiahla až tretím premeneným mečbalom za stavu 6:5 pri servise Čakvetadzeovej. Navyše ešte v prvom sete favoritka prehrávala 2:4 a v tajbrejku 3:5. "V mojej hre je stále čo vylepšovať. Na druhej strane Anna nie je súperka, ktorá by vám dovolila hrať krásny tenis," komentovala 19-ročná víťazka. Jej rovnako stará súperka skonštatovala: "Maria si víťazstvo zaslúžila. V rozhodujúcich chvíľach zahrala razantnejšie, bola agresívnejšia. To je presne to, čo mne chýba. Budem na tom pracovať."

Štvrtá nasadená Kim Clijstersová zdolala turnajovú šestku, Švajčiarku Martinu Hingisovú za 123 minút 3:6, 6:4, 6:3. Clijstersová po roku opäť vyradila trojnásobnú melbournskú víťazku z rokov 1997, 1998 a 1999 Hingisovú vo štvrťfinálovej fáze Australian Open a znova sa jej to podarilo v troch setoch. Najočakávanejšie štvrťfinále ženskej dvojhry svojou úrovňou nenadchlo. Nervózne aktérky ukázali síce miestami tenis svetovej úrovne, ale častejšie kopili chyby. V úvodnom sete vyprodukovala favorizovaná Belgičanka 23 nevynútených chýb (dovedna v celom zápase 62) oproti 7 v podaní Hingisovej a hladko ho prehrala 3:6. Clijstersovej nepohodu dokumentoval záverečný gem, keď urobila pri svojom podaní tri chyby a set ukončila pri mečbale súperky dvojchybou. V druhom dejstve sa začala karta pozvoľna obracať. Dvadsaťtriročná Clijstersová zatlačila o tri roky staršiu Hingisovú do defenzívy, no takmer premrhala náskok dvoch brejkov (5:2). Set napokon vyhrala 6:4. O osude rozhodujúceho tretieho setu rozhodol siedmy, tzv. Tildenov gem, v ktorom Švajčiarka po sérii zaváhaní stratila svoj servis a Belgičanka vzápätí bez problémov zvýšila na 5:3. Frustrovaná rodáčka z Košíc už potom nenašla vnútornú silu na zvrat a Clijstersová bez problémov dotiahla set aj zápas do víťazného konca. "Ani neviem, ako som ten zápas vyhrala. Jediné, čo som robila dnes správne, bolo to, že som bojovala a neprestávala až do konca. Loptičku som dobre necítila a stále čakala na obrat," poznamenala sebakriticky Clijstersová. Zdolaná Hingisová trpko skonštatovala: "Som veľmi sklamaná. Tak blízko k víťazstvu som nebola v žiadnom zo stretnutí, ktoré som s Kim prehrala."