Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

21. novembra 2005

V skratkeKoruna posilnila voči euru, Najväčšia banková fúzia, Volkswagen nechce prepúšťať, Lacná slnečná energia, Dotácie po novom, Dôkladné kontroly hypermarketov, Zvýšenie úrokových sadzieb reálne,Zdieľať
  Koruna posilnila voči euru
Slovenskej korune sa darilo aj napriek tomu, že česká a maďarská mena mierne znehodnotili. Voči euru sa počas minulého týždňa posilnila naša koruna o dvadsať halierov. Dolár voči euru oslabil, čo sa v jeho neprospech odrazilo aj vo vzťahu so slovenskou menou.

Najväčšia banková fúzia
Doteraz najväčšia medzinárodná banková fúzia v Európe je zavŕšená. Výmena akcií sa skončila a talianska veľkobanka UniCredit sa stala zákonným vlastníkom takmer 94 % akcií nemeckej HypoVereinsbank (HVB).

Volkswagen nechce prepúšťať
Napriek realizovanému výraznému úspornému programu chce Volkswagen (VW) dodržať tarifnú dohodu so svojimi zamestnancami a do roku 2011 vylučuje v Nemecku prepúšťanie pre nadbytočnosť.

Lacná slnečná energia
Úsporu približne 500 000 Sk priniesla dvojročná prevádzka solárneho systému na predohrev ohriatej pitnej vody (OPV) na sídlisku Hliny v Žiline.

Dotácie po novom
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR predložilo na pripomienkové konanie návrh, ktorý upravuje poskytovanie dotácií v pôsobnosti ministerstva. Ide o dotácie občianskym združeniam, na podporu rozvoja sociálnej starostlivosti a sociálnej pomoci, na humanitné účely, na výkon osobitného príjemcu dávky v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke, ako aj o dotácie pre deti na stravu, školské potreby a na štipendium.

Dôkladné kontroly hypermarketov
Česká Agrární komora bude kontrolovať kvalitu potravín v obchodných reťazcoch. Tento týždeň posiela svojich odborníkov na dôkladné kontroly. „Nejde o reakciu na nedávnu mediálnu kauzu, ale o vyústenie problémov, ktoré trvajú v Česku už 10 rokov,“ zdôraznil prezident Agrárnej komory Jan Veleba.

Zvýšenie úrokových sadzieb reálne
Prezident Európskej centrálnej banky Jean-Claude Trichet sa v piatok prekvapujúco jasne vyjadril k nadchádzajúcemu zvýšeniu úrokových sadzieb. „Po tom, ako sme dva a pol roka držali úrokové sadzby na historicky najnižšej úrovni si myslím, že rada je pripravená na rozhodnutie o zmene úrokových sadzieb a súčasnú hladinu referenčnej sadzby chce primerane zvýšiť, čím sa zohľadnia riziká.“

Bratislavské letisko láme rekordy
Cez brány Letiska M.R. Štefánika - Airport Bratislava prešlo za desať mesiacov tohto roka 1 112 927 cestujúcich a ich počet sa medziročne zvýšil o 41,5 %. Na tomto čísle sa 95,6-percentným podielom podieľala medzinárodná doprava, ktorá si na letisku stále drží dominantné miesto. Do konca tohto roka by mal dosiahnuť počet cestujúcich
1,3 mil. ľudí, kým vlani letisko vybavilo 894-tis. pasažierov. 

(Z materiálov TASR a SITA)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Tatry sú slovenský symbol, potrebujú národnú debatu
<< predchádzajúci článok
Priemerné ceny pohonných látok na Slovensku

V skratke - diskusné fórum čitateľov