Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. januára 2007

V sobotu na Slovensko pritečie cez Družbu 30 tis. ton ropyV sobotu 13. januára pritečie na Slovensko ropovodom Družba vyše dvojnásobné množstvo ropy ako v piatok. "Taká je reakcia ruskej spoločnosti Transnefť na iniciatívu Ministerstva hospodárstva SR ...Zdieľať

BRATISLAVA 12. januára (WEBNOVINY) - V sobotu 13. januára pritečie na Slovensko ropovodom Družba vyše dvojnásobné množstvo ropy ako v piatok. "Taká je reakcia ruskej spoločnosti Transnefť na iniciatívu Ministerstva hospodárstva SR (MH), ktoré požiadalo o čo najrýchlejšie vyrovnanie výpadku dodávok z obdobia ich dočasného zastavenia na začiatku týždňa," uviedol hovorca ministra hospodárstva Branislav Zvara, podľa ktorého túto informáciu ruská strana ministerstvu potvrdila v piatok vo večerných hodinách. Na Slovensko sa tak v sobotu dostane 30 tis. ton ruskej ropy, kým v piatok do SR pritieklo 13,4 tis. ton a do Českej republiky asi 20 tis. ton ropy.

Spoločnosť Transpetrol zaznamenala prívod ropy v Budkovciach v stredu večer o 22:43. Slovensko tak malo prerušenú odstávku dodávok ropy viac ako 50 hodín. Dodávka ropy cez južnú vetvu ropovodu Družba na Slovensko sa zastavila v pondelok o 19:54 pre obchodno-politický spor medzi Bieloruskom a Ruskom. Krajiny bývalého Sovietskeho zväzu našli kompromis v stredu v doobedňajších hodinách. Celý problém dodávok ruskej ropy do Európy sa začal v nedeľu, kedy sa prerušili dodávky pre Poľsko a Nemecko. Dodávky ruskej ropy sa prerušili aj do Maďarska a do Českej republiky. Ropovod Družba patrí medzi najvýznamnejšie na svete z hľadiska dĺžky a kapacity. V Bielorusku sa delí na dve vetvy, a to na severnú, ktorá ide cez Poľsko do Nemecka, a južnú vedúcu cez Ukrajinu a Slovensko do ČR. Rusko je druhým najväčším svetovým vývozcom ropy.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rusko s Bieloruskom sa dohodli na cene ropy
<< predchádzajúci článok
Víchrice v Európe ničili a zabíjali