Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

09. októbra 2019

V SR vzniká nová platforma mimovládnych organizácií a iniciatívNa Slovensku vzniká nová platforma Hlas občianskych organizácií. Dôvodom majú byť útoky voči občianskemu sektoru zo strany "politického extrému a konšpiračných ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Bratislava 9. októbra (TASR) – Na Slovensku vzniká nová platforma Hlas občianskych organizácií. Dôvodom majú byť útoky voči občianskemu sektoru zo strany "politického extrému a konšpiračných médií". V platforme aktuálne pôsobí 39 organizácií, ktoré chcú upozorniť na dlhodobo neriešené témy občianskeho sektora.


"Mnohí ľudia chcú pomáhať a robia to nezištne. Aj napriek tomu, že máme na Slovensku dobre vybudovaný základný legislatívny i finančný rámec upravujúci registráciu, činnosť, podporu i kontrolu mimovládnych neziskových organizácií, občianska spoločnosť čelí narastajúcemu tlaku," zdôraznila zástupkyňa platformy Katarína Batková.

Platforma poukázala na to, že parlament už v tomto volebnom období riešil viaceré legislatívne návrhy, ktorých cieľom bolo obmedzenie činnosti mimovládnych neziskových organizácií alebo stigmatizácia tých financovaných a spolufinancovaných zo zahraničia.

"Citlivo vnímame, že prostredie pre mimovládne neziskové organizácie nie je také priaznivé ako pred pár rokmi, a to aj pre opakujúce sa verbálne útoky a niektoré legislatívne iniciatívy. Zatiaľ však nedošlo k žiadnym výrazným negatívnym zásahom do fungovania organizácií. Vzhľadom na situáciu v okolitých krajinách však cítime potrebu proaktívne diskutovať nielen medzi sebou, ale aj s predstaviteľmi verejnej moci. A to predovšetkým o tom, aké podmienky by mali mať mimovládne organizácie pre svoje fungovanie, existenciu, kontrolu a financovanie," vysvetlil zástupca platformy Marcel Zajac.

Platforma dúfa, že prispeje k zlepšeniu prostredia pre fungovanie občianskej spoločnosti v rámci legislatívneho a finančného rámca, ako aj vo vzťahu k výkonu verejnej moci. Zároveň chce budovať dobré vzťahy, vzájomnú podporu a otvorenú diskusiu dovnútra občianskeho sektora.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rizikom chudoby a sociálnym vylúčením bolo ohrozených 16,3 % ľudí
<< predchádzajúci článok
Matečná: Ak budem na kandidátke, poteší ma to, ak nie, nič sa nedeje

V SR vzniká nová platforma mimovládnych organizácií a iniciatív - diskusné fórum čitateľov