Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. februára 2012

V Starej Ľubovni stále chýba voda, vyhlásili mimoriadny stavV Starej Ľubovni bolo dnes ráno bez dodávky vody okolo 3 200 obyvateľov mesta. Primátor Starej Ľubovne Michal Biganič vyhlásil v meste ešte v stredu popoludní od 16:00 mimoriadnu ...Zdieľať
voda POPRAD 2. februára (WEBNOVINY) – V Starej Ľubovni bolo dnes ráno bez dodávky vody okolo 3 200 obyvateľov mesta.


Primátor Starej Ľubovne Michal Biganič vyhlásil v meste ešte v stredu popoludní od 16:00 mimoriadnu situáciu.

Dôvodom je nedostatok pitnej vody na území mesta Stará Ľubovňa, čím vzniklo nebezpečenstvo ohrozenia zdravia, majetku a životného prostredia so všetkými dôsledkami.

Mimoriadna situácia potrvá až do odvolania. Problematická je aj dodávka vody do miestnej nemocnice, domova dôchodcov, základných a materských škôl. Prioritou pre krízový štáb je zabezpečenie vody pre nemocnicu a domov dôchodcov, informovala SITA prednostka Obvodného úradu v Starej Ľubovni Zita Pleštinská.

Nedostatkom vody sú najviac postihnutí obyvatelia sídliska Západ na uliciach Okružná, Vsetínska a Zimná. Dodávku vody pomocou cisterien komplikujú silné mrazy, keď dnes ráno klesla teplota v meste až na mínus 28 stupňov Celzia.

Pri zásobovaní vodou pomáhajú aj hasiči, ktorí vozia vodu v dvojplášťových cisternách. Až do odvolania bude Podtatranská vodárenská prevádzková spoločnosť regulovať dodávku vody v meste. „Keďže tento stav môže trvať dlhšie, občania by sa mali správať zodpovedne a šetriť pitnou vodou,“ uviedla Pleštinská.


O vodu môžu prísť aj okolité obce

Ak sa situácia cez víkend nezmení, ľubovnianske deti pravdepodobne dostanú v pondelok a utorok mimoriadne prázdniny.

Vzhľadom na pretrvávajúce silné mrazy sa môže podľa Pleštinskej stať, že problémy s dodávkou vody budú mať aj obce v blízkosti Starej Ľubovne.

„Vzniká problém aj v obciach, ktoré sú napojené na vodu v Jakubanoch. Sú to Jakubany, Kamienka, Hniezdne a Forbasy, ale je náhradný zdroj vody v Chmeľnici, takže vodári sa snažia využiť aj tento náhradný zdroj,“ dodala Pleštinská.

Súčasný stav s nedostatkom vody v Starej Ľubovni je zapríčinený dlhotrvajúcim deficitom vodných zrážok a následným poklesom teplôt. Dôsledkom toho je zníženie výdatnosti vodných zdrojov, predovšetkým hlavného vodného zdroja Jakubianka.

Na Slovensku zúri extrémna zima. Pre mrazy, ktoré spôsobili technické problémy v bratislavskom tuneli pod hradom, odstavili električky.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Pásme Gazy privítali šéfa OSN topánkami a kameňmi
<< predchádzajúci článok
Japonsko je pripravené zakročiť proti silnému jenu

V Starej Ľubovni stále chýba voda, vyhlásili mimoriadny stav - diskusné fórum čitateľov