Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. októbra 2012

V súboji viceprezidentov vzal Joe Biden republikánov útokomViceprezident USA Joe Biden sa vo štvrtkovej debate so svojim republikánskym rivalom Paulom Ryanom pokúsil pozdvihnúť náladu v tábore Demokratickej strany po nevydarenom minulotýždňovom vystúpení ...Zdieľať
ryan and biden WASHINGTON 12. októbra (WEBNOVINY) - Viceprezident USA Joe Biden sa vo štvrtkovej debate so svojim republikánskym rivalom Paulom Ryanom pokúsil pozdvihnúť náladu v tábore Demokratickej strany po nevydarenom minulotýždňovom vystúpení prezidenta Baracka Obamu v televíznej debate s jeho vyzývateľom Mittom Romney.


Biden a Ryan sa stretli v jedinej vzájomnej debate v štáte Kentucky. Sledovaná diskusia sa dotkla mnohých aktuálnych tém vrátane Iránu, Líbye či daňového zaťaženia Američanov.

Romneyho kandidát na viceprezidenta okrem iného vyčítal Obamovej administratíve pasívny postoj k údajnej snahe Teheránu o získanie jadrových zbraní či nedostatočne rázny postup po septembrovom zabití amerického veľvyslanca v Líbyi.


Ryanove tvrdenia o Iráne Biden označil za "bludy"

Biden však reagoval pohotovo a útoky svojho o 27 rokov mladšieho súpera odrážal v porovnaní s Obamom oveľa energickejšie a presvedčivejšie, pričom okamžite prechádzal do ofenzívy.

"Keď zvolili Obamu, mali Iránci dostatok jadrového materiálu na jednu bombu. Dnes ho dostatok majú na päť," zaútočil Ryan, čo však Biden odmietol slovami o zhode tajných služieb hovoriacich, že Irán je ešte "pekný kus cesty" od výroby bomby.

"My Íri takýmto rečiam my hovoríme ´bludy´," dodal Biden a poukázal na tvrdé sankcie uvalené na islamskú republiku. "Pôjdete do vojny? To je to, čo chcete teraz urobiť?" spýtal sa demokrat republikánskeho poslanca amerického parlamentu z Wisconsinu, ktorý následne kontroval oboznámením publika o tom, že "ajatolláhovia vidia" slabú Obamovu administratívu.


Z debaty vyšiel víťazne demokrat Biden

"Ja vám poviem, čo ajatolláh vidí. Vidí svoju ekonomiku výrazne ochromenú. Ajatolláh vidí pokles vývozu ropy o 50 percent. Vidí, ako jeho mena ide ku dnu. Vidí padať ekonomiku voľným pádom a vidí, ako sa celý svet po prvý raz úplne zjednotil v snahe zabrániť mu získať jadrovú zbraň," odpovedal Obamov muž číslo dva.

Ten vo štvrtok postupoval inak ako jeho nadriadený aj v súvislosti s Romneyho neslávnym výrokom o 47 percentách príživníkoch na vláde podporujúcich súčasného prezidenta. "Sem patrí aj moja mama a môj otec, ľudia, s ktorými som vyrastal i moji susedia. Oni však platia dane poctivejšie ako guvernér Romney," povedal Biden na margo vysokých príjmov Romneyho, ktorý dlhodobo odmietal zverejniť svoje daňové priznania.

Dlhoročný demokratický senátor za štát Delaware, ktorý podľa mnohých pozorovateľov vyšiel z debaty s Ryanom víťazne, si v jeden moment neodpustil ani ironickú poznámku na adresu svojho súpera. Ten počas diskusie o daniach poukázal na prezidenta z radov demokratov Johna F. Kennedyho a spôsob, ako znížil dane. "Á, teraz ste Jack Kennedy?" spýtal sa Biden Ryana.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Alternatívny spôsob zníženia dlhov eurozóny vraj neexistuje
<< predchádzajúci článok
Rušná noc v Plešivci, horel tam Passat