Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. mája 2019

V Sudáne sa dohodli na trojročnom prechodnom obdobíSudánski vojenskí vládcovia a organizátori protivládnych protestov sa v stredu dohodli na trojročnom období prechodu k plne civilnej vláde. Definitívne znenie dohody bude ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Chartúm 15. mája (TASR) - Sudánski vojenskí vládcovia a organizátori protivládnych protestov sa v stredu dohodli na trojročnom období prechodu k plne civilnej vláde. Definitívne znenie dohody bude podpísané do 24 hodín, informovala agentúra AFP.


"Dohodli sme sa na prechodnom období troch rokov," povedal generálporučík Jásir Atta, člen vládnucej prechodnej vojenskej rady, ktorá v Sudáne prevzala moc po odstúpení dlhoročného prezidenta Umara Bašíra.

Súčasťou dohody o rozdelení moci je aj vytvorenie budúceho vládneho orgánu - vládnej rady.

Atta spresnil, že prvých šesť mesiacov trojročného prechodného obdobia bude určených na rokovania a podpis mierových dohôd s povstalcami vo vojnových zónach krajiny.

AFP spresnila, že generáli spočiatku trvali na dvojročnom prechodnom období, počas ktorého by si ponechali väčšinu moci, zatiaľ čo lídri protestov chceli štyri roky.

Atta tiež informoval, že počas prechodného obdobia bude parlament pozostávať z 300 členov, z ktorých 67 percent bude zastupovať koalíciu opozičných skupín nazvanú Sily za vyhlásenie slobody a zmeny. Zvyšných poslancov budú delegovať iné politické subjekty.

Vládnuca vojenská rada obnovila rokovania s protestujúcimi v pondelok - po vyše týždni -, aby sa pokúsili nájsť spoločný základ pre vytvorenie prechodnej vlády. Už počas stretnutia prišli informácie, že sa koná "v optimistickejšej atmosfére" než predtým.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Obyvatelia Jekaterinburgu bojujú za park, nechcú namiesto neho chrám
<< predchádzajúci článok
Pompeo: Pokiaľ ide o KĽDR, Rusko a USA majú rovnaké ciele

V Sudáne sa dohodli na trojročnom prechodnom období - diskusné fórum čitateľov