Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

02. apríla 2018

Väčšina čínskej orbitálnej stanice pri návrate do atmosféry zhorelaIlustračná snímkaZdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
 
Peking 2. apríla (TASR) - Väčšia časť nefunkčnej čínskej orbitálnej stanice Tchien-kung 1 (Nebeský palác 1) pri opätovnom vstupe do zemskej atmosféry nad južným Pacifikom zhorela, informovala v pondelok agentúra DPA.


 


Čínsky úrad pre pilotované kozmické lety uviedol, že stanica sa vrátila do atmosféry v pondelok o 8.15 miestneho času (2.15 h SELČ).

Stanica Tchien-kung 1 s dĺžkou 12 metrov a hmotnosťou 8,5 ton nebola podľa Európskej vesmírnej agentúry (ESA) taká veľká ako Medzinárodná kozmická stanica (ISS), no väčšia ako ostatné vesmírne úlomky, ktoré bežne obiehajú okolo Zeme.

Riadiace pozemné stredisko stratilo kontakt so stanicou Tchien-kung 1 v marci 2016. Naposledy ju využili čínski kozmonauti v roku 2013. Pôvodný plán bol ukončiť prevádzku tohto zariadenia krátko po jeho vyslaní do vesmíru a zničiť ho kontrolovaným pádom do oceánu. Peking sa však obával, že nasledovník laboratória - Tchien-kung 2 - by sa nemusel dostať úspešne na obežnú dráhu, takže v Číne rozhodli ponechať stanicu vo vesmíre ako zálohu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Šibačka mala zabezpečiť, aby boli ženy ohybné, svieže a plodné
<< predchádzajúci článok
Galéria umelcov Spiša pripravila výstavy 3v1

Väčšina čínskej orbitálnej stanice pri návrate do atmosféry zhorela - diskusné fórum čitateľov