Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

06. júla 2010

Väčšina Slovákov sa radí k strednej vrstveVäčšina Slovákov sa z hľadiska sociálno-ekonomickej situácie domácností cíti byť v strednej vrstve. Vyplýva to z výsledkov prieskumu o fungovaní jednotlivcov a ...Zdieľať
ludia Ilustračné foto SITA/Michal Burza BRATISLAVA 6. júla (WEBNOVINY) - Väčšina Slovákov sa z hľadiska sociálno-ekonomickej situácie domácností cíti byť v strednej vrstve. Vyplýva to z výsledkov prieskumu o fungovaní jednotlivcov a rodín vo sfére peňazí, ktorý pre rezort financií vypracovalo Centrum sociálnych výskumov pri Infostate. K priemernej skupine sa totiž zaradili až takmer tri štvrtiny opýtaných, z toho väčšina do jej "slabšej" časti. Do skupiny chudobných sa hlásila štvrtina občanov a za bohatých sa prihlásili iba 2 % opýtaných.


Podľa výsledkov prieskumu sa pritom 54 % respondentov prikláňalo k názoru, že ľudia sú chudobní vinou zlej politiky vlád a 27 % oslovených uviedlo, že bohatými sa stanú takí, ktorí majú šťastie. "Názor, že ľudia sú nezamestnaní, lebo sú leniví, tvrdilo 19 % respondentov," konštatuje Infostat. Čo sa týka veľkých rozdielov medzi najnižšími a najvyššími príjmami, až 57 % opýtaných deklarovalo, že im nerovnosť nevadí, ak je v rozumnej miere. Bezmála 20 % oslovených uviedlo, že je skôr zástancom rovnakých príjmov. Názor, že rozdiely motivujú k výsledkom uviedlo 12 % oslovených.

V otázke úspor sú na tom slovenské domácnosti rôzne. Najväčšia časť opýtaných, 25 %, dokáže mesačne ušetriť sumu nižšiu ako 50 eur. Pätina domácností je schopná ušetriť od 51 do 100 eur a približne každá jedenásta domácnosť od 101 do 150 eur. Viac ako pätina oslovených pritom uviedla, že domácnosť, v ktorej žijú, nesporí vôbec. Vyše dve tretiny respondentov sa pritom cíti byť pripravených na aktuálnu potrebu zabezpečovať si peniaze a následne s nimi i efektívne hospodáriť. Za nepripravených efektívne hospodáriť sa považuje 31 % Slovákov.

Výskum realizovalo Centrum sociálnych výskumov pri Infostate na základe uznesenia vlády z októbra minulého roka a v období od 10. do 16. marca tohto roku sa ho zúčastnilo 1 174 respondentov. Podľa ďalšieho projektu Zisťovania o príjmoch a životných podmienkach EU SILC 2009, ktorého výsledky zverejnil Štatistický úrad SR minulý týždeň, bolo rizikom chudoby vlani na Slovensku ohrozených 11 % obyvateľov, čo je viac ako 595 tis. osôb. Medziročne sa tak podiel ľudí ohrozených chudobou nezmenil.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zrušenie menších eurocentov by Slováci privítali
<< predchádzajúci článok
Váhostav vybuduje kanalizáciu a čističku

Väčšina Slovákov sa radí k strednej vrstve - diskusné fórum čitateľov