Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. októbra 2006

Valné zhromaždenie OSN zvolilo nového generálneho tajomníkaValné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (VZ OSN) v piatok formálne zvolilo za nového generálneho tajomníka juhokórejského ministra zahraničných vecí a obchodu Ban Ki-muna. Rezolúciu o ...Zdieľať

OSN 13. októbra (WEBNOVINY) - Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (VZ OSN) v piatok formálne zvolilo za nového generálneho tajomníka juhokórejského ministra zahraničných vecí a obchodu Ban Ki-muna. Rezolúciu o menovaní kandidáta, ktorého v pondelok odporučila Bezpečnostná rada OSN, prijal 192-členný orgán bez hlasovania. Ban Ki-mun tak začne od januára 2007 pôsobiť ako ôsmy generálny tajomník v histórii OSN. Zároveň bude prvým šéfom organizácie ázijského pôvodu od obdobia rokov 1961 až 1971, keď tento post zastával U Thant z Barmy.

Kofi Annan, ktorý pochádza z Ghany, odstupuje z postu generálneho tajomníka v decembri po zavŕšení druhého päťročného funkčného obdobia. Ban Ki-mun zostal ako jediný kandidát na najvyšší post v OSN, keďže zvyšní šiesti uchádzači sa postupne vzdali. Na výzvu predsedníčky VZ OSN Hajá Rášid al-Chalífovej, aby členovia prijali rezolúciu aklamáciou (bez hlasovania), stovky diplomatov a členov personálu reagovali hlasným potleskom. Al-Chalífová následne udrela kladivkom a vyhlásila, že o rezolúcii je rozhodnuté.

Ban Ki-mun, ktorého nominácia na post nového generálneho tajomníka OSN prišla v čase jadrovej skúšky Kórejskej ľudovodemokratickej republiky, je kariérnym diplomatom s uhladenými spôsobmi, ktorý sa dostal do popredia pozornosti medzinárodného spoločenstva svojou tvrdou rétorikou voči Pchjongjangu. Významne sa podieľal na šesťstranných rozhovoroch s cieľom presvedčiť Severnú Kóreu, aby sa vzdala svojich jadrových ambícií. Podľa Annana je Ban "neobyčajne naladený na citlivé stránky krajín na všetkých kontinentoch".

Šesťdesiatdvaročný Ban Ki-mun od januára 2004 zastáva post ministra zahraničných vecí a obchodu Kórejskej republiky. Počas svojho života presadzoval víziu mierového Kórejského polostrova, ktorý je šíriteľom mieru a prosperity v regióne i vo svete. Svoj záujem uchádzať sa o post generálneho tajomníka OSN oznámil vo februári 2006 ako prvý juhokórejský kandidát v histórii a zaznamenal úspech pri všetkých skúšobných voľbách v Bezpečnostnej rade.

Po dosiahnutí bakalárskeho vzdelania v odbore medzinárodných vzťahov na Národnej univerzite v Soule (1970) Ban získal titul magister verejnej správy na Harvardskej univerzite v USA (1985). Jeho prvým zahraničným pôsobiskom bola indická metropola Naí Dillí. Už v sedemdesiatych rokoch pracoval pre domácu kanceláriu OSN, neskôr vystriedal funkcie prvého tajomníka Stálej pozorovateľskej misie Kórejskej republiky pri OSN v New Yorku, riaditeľa jednej z divízií organizácie či veľvyslanca vo Viedni. Počas služby v Rakúsku Bana v roku 1999 zvolili za predsedu Prípravnej komisie Organizácie Zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok (CTBTO). Slúžil tiež na juhokórejskom veľvyslanectve vo Washingtone, pričom medzi dvoma funkčnými obdobiami zastával na ministerstve zahraničia post generálneho riaditeľa pre americké záležitosti. V roku 1995 sa stal námestníkom ministra pre plánovanie politiky a o rok neskôr ho vymenovali za poradcu prezidenta pre národnú bezpečnosť. V roku 2000 sa ujal úradu námestníka ministra zahraničia. Prezidentovi Ro Mu-hjonovi naposledy radil v otázkach zahraničnej politiky.

Počas svojej kariéry sa Ban aktívne zapájal do záležitostí medzikórejských vzťahov. Významným momentom bolo kórejské predsedníctvo 56. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN v roku 2001, keď šéfoval predsedníckemu kabinetu. Za vzornú službu svojej krajine získal mnohé vysoké ocenenia doma i v zahraničí.

Ban Ki-mun je ženatý. S manželkou Ju Sun-täk má syna a dve dcéry.

SITA,AFP,AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bush podpísal zákon o sankciách za obchod so zbraňami s KĽDR
<< predchádzajúci článok
Blair oznámil základ pre dohodu so Severným Írskom

Valné zhromaždenie OSN zvolilo nového generálneho tajomníka - diskusné fórum čitateľov