Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. januára 2012

Večer pod lampou sa vracia na obrazovky s GorilouDiskusia Štefana Hríba Večer pod lampou sa vo štvrtok vracia na Dvojku Slovenskej televízie (STV). Zmluva, ktorú tento týždeň podpísali generálna riaditeľka Rozhlasu a televízie ...Zdieľať
gorila BRATISLAVA 19. januára (WEBNOVINY) - Diskusia Štefana Hríba Večer pod lampou sa vo štvrtok vracia na Dvojku Slovenskej televízie (STV).


Zmluva, ktorú tento týždeň podpísali generálna riaditeľka Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Miloslava Zemková a Štefan Hríb, podpredseda predstavenstva spoločnosti W Press, ktorá vydáva týždenník .týždeň, sa vzťahuje na výrobu piatich diskusií - prvá má byť už vo štvrtok o 21:50 a venovať sa má kauze Gorila.

Návrat diskusie až do volieb potvrdilo počas dnešného rokovania Rady RTVS aj vedenie RTVS.

Ďalšie diskusie sa majú vyrobiť a vysielať vo štvrtky až do predčasných parlamentných volieb, a to 26. januára, 2. februára, 9. februára a 1. marca. Vysielať sa má naživo v rovnakých termínoch od 22:00 s koncom spravidla o 24:00 a v odôvodnených prípadoch neskôr, najneskôr však o 00:25.

Minutáž jedného programu má byť podľa zmluvy dve hodiny, v odôvodnených prípadoch aj viac, najviac však 145 minút. Vyplýva to zo zmluvy, ktorú agentúre SITA poskytol hovorca RTVS Richard Šümeghy.

Ako sa ďalej uvádza v zmluve, celková dramaturgia programu, definovaná bodovým scenárom predloženým dodávateľom vrátane výberu účinkujúcich a moderátora, podlieha schváleniu zo strany RTVS. Prípadné zmeny alebo odchýlky od schváleného bodového scenára, vo výbere účinkujúcich a v dĺžke programu, si vyžadujú predchádzajúci súhlas zmluvných strán.

V prípade, ak sa zmluvné strany nedohodnú na bodovom scenári, RTVS program neodvysiela. Pokiaľ bude časťou programu dokumentárna dokrútka, musí byť schválená v bodovom scenári.


Lampa je pre RTVS riziková

RTVS a W Press sa dohodli, že ak dodávateľ poruší povinnosti uvedené v zmluve alebo povinnosti vyplývajúce z legislatívy, za čo dostane RTVS od Rady pre vysielanie a retransmisiu (RVR) alebo od iného orgánu pokutu, pre RTVS ju v celej výške uhradí W Press.

W Press zároveň na základe písomnej výzvy RTVS zaplatí zmluvnú pokutu 10-tisíc eur za každý program, za ktorý dostane RTVS pokutu od licenčnej rady (RVR).

Generálna riaditeľka RTVS Miloslava Zemková na dnešnom rokovaní Rady RTVS potvrdila, že zmluva je podpísaNÁ. Diskusia sa bude vyrábať v náhradnom štúdiu. Šéfka RTVS "Lampu považuje stále za rizikovú", zároveň upozornila, že sa sprísnila dramaturgia všetkých relácií pred voľbami.

Bližšie sa ku komunikácii o relácii nechcela vyjadrovať. "Obchodní partneri takto nekomunikujú," zhodnotila na záver mediálne vyjadrenia o osude diskusie vo vysielaní Dvojky STV. Od marca je v čase vysielania diskusie pripravený iný dramaturgický plán, doplnil programový riaditeľ STV Andrej Miklánek. Podľa Miklánka chcú v relácii pokračovať aj po voľbách. "Máme ambíciu rokovať, budeme sa snažiť zachovať túto reláciu," zdôraznil počas diskusie na Rade RTVS.

Moderátor diskusnej relácie Štefan Hríb 12. januára na webstránke časopisu .týždeň upozornil, že vedenie STV chce vysielanie Lampy prerušiť a spustiť ho až po voľbách. Zdôvodniť to podľa Hríba chce tým, že "pred voľbami je to príliš riskantné".

Hríb to označil za zbabelý návrh a v diskusii chce pokračovať, iba ak verejnoprávna televízia zabezpečí, že bude slobodná. Generálna riaditeľka verejnoprávneho média Miloslava Zemková reagovala na Hríbove slová tým, že RTVS navrhuje nový zmluvný vzťah. Starý sa skončil 31. decembra 2011 a nový nie je uzavretý, pričom január a február majú kapacitne a štúdiovo úplne plný.

Okrem toho pred voľbami sprísňujú dramaturgický dohľad nad všetkými diskusnými a naživo vysielanými reláciami v rozhlase aj v televízii. "Lampa, ak by mala byť vo výlučnej dramaturgii externého prostredia, môže predstavovať riziko z hľadiska zodpovednosti vysielateľa zo zákona o vysielaní a retransmisii, zákona o RTVS a zákona o voľbách do NR SR," uviedla 12. januára Zemková.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Väzba údajného bossa bratislavského podsvetia je sporná
<< predchádzajúci článok
Španielsko úspešne predalo viac dlhopisov, ako plánovalo