Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

09. decembra 2011

Vedci majú najlepší dôkaz o prítomnosti vody na Marse


Tagy: Mars

Vozidlu Opportunity sa podarilo na Marse objaviť zatiaľ najpresvedčivejší dôkaz o tom, že sa na tejto planéte v minulosti vyskytovala tečúca voda. Ide o žilu sadrovca vystupujúcu z ...Zdieľať
mars science laboratory BRATISLAVA 9. decembra  - Vozidlu Opportunity sa podarilo na Marse objaviť zatiaľ najpresvedčivejší dôkaz o tom, že sa na tejto planéte v minulosti vyskytovala tečúca voda.


Ide o žilu sadrovca vystupujúcu z horniny, ktorú Opportunity našiel na okraji marťanského kráteru Endeavour. Sadrovec sa väčšinou vytvára v mieste, kde voda preteká horninou. Vedci o tomto objave informovali na tohtotýždňovej konferencii Americkej geofyzikálnej únie v San Franciscu.

"Ide o vôbec najlepší dôkaz o niekdajšej prítomnosti vody na Marse, ktorý sa nám podarilo počas tejto misie objaviť. Všetky doterajšie dôkazy sme objavili mimo miesta ich vzniku, kam ich odvial vietor, pričom sa tiež zmiešali s iným materiálom. Tento sadrovec však vznikol tam, kde sme ho našli. Je súčasťou horniny, cez ktorú pretekala voda," uviedol Steve Squyres z Cornell University, ktorý je vedúcim misie Mars Exploration Rover Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).

Ďalšou úlohou vozidla Opportunity je vykonať analýzu ďalších žíl sadrovca a neskôr preskúmať útvary, ktoré by mohli tvoriť vodou vytvorené íly.

Tagy: Mars
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dickensov román ožíva čitateľovi pred očami
<< predchádzajúci článok
Hans Zimmer a Pharrell Williams urobia hudbu na Oscara

Vedci majú najlepší dôkaz o prítomnosti vody na Marse - diskusné fórum čitateľov