Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

05. júna 2022

Vedci objavili najväčšiu rastlinu na svete, má rozlohu ako 20-tisíc futbalových ihrískVedci objavili najväčšiu rastlinu na svete. Posidonia australis alebo vláknitá tráva bola nájdená pozdĺž južného pobrežia Austrálie. Informoval o tom europoslanec Martin ...Zdieľať
largest_plant_43773 273f837e84d34bea9bccf94cfcd1d724 676x451 5.6.2022  - Vedci objavili najväčšiu rastlinu na svete. Posidonia australis alebo vláknitá tráva bola nájdená pozdĺž južného pobrežia Austrálie. Informoval o tom europoslanec Martin Hojsík (PS/RE) na sociálnej sieti.


„Po začatí výskumu sa vedci začali zaoberať genetickými rozdielnosťami týchto druhov. Na ich veľké prekvapenie zistili, že ide o jednu rastlinu. Veľkosť tejto rastliny je približne 200 kilometrov štvorcových. Takúto rozlohu predstavuje asi 20-tisíc futbalových ihrísk alebo 3-krát celý ostrov Manhattan," uviedol Hojsík.

Veľkosť rastliny vysvetľujú korene, rizómy, ktoré spájajú rastliny rovnakého druhy. Práve rizómy tejto rastliny dokážu narásť do veľkosti 35 centimetrov ročne.

„Táto informácia dala vedcom odpoveď na otázku, aká stará je táto rastlina. Táto morská tráva má neuveriteľných 4500 rokov," dodal Hojsík. Samotná dĺžka trávy sa v rôznych častiach líši. V jednom bode dosahuje 10 centimetrov, inde rastie do jedného metra.


Zdroj: Webnoviny.sk - Vedci objavili najväčšiu rastlinu na svete, má rozlohu ako 20-tisíc futbalových ihrísk © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na bratislavské Open-air Jarné jazzáky 2022 príde Nate Smith
<< predchádzajúci článok
Čína vyslala na vesmírnu stanicu Tchien-kung kozmonautov, strávia tam niekoľko mesiacov