Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

07. augusta 2018

Vedci varujú pred obdobím tepla, stúpnu hladiny morí i teploty vzduchuIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR AP
 
Potsdam 6. augusta (TASR) - Svet môže vstupovať do tzv. obdobia tepla, počas ktorého v dlhodobom horizonte stúpnu priemerné teploty ovzdušia od štyroch do piatich stupňov Celzia a hladiny morí o 10-60 metrov. Vyplýva to z novej štúdie, ktorú v pondelok zverejnil Inštitút pre výskum vplyvu klímy v nemeckom Potsdame.


Podľa záverov medzinárodnej skupiny vedcov obdobie tepla nemožno vylúčiť, ani pokiaľ budú krajiny dodržiavať parížsku dohodu o obmedzení klimatickej zmeny.

Vedci poukazujú na procesy, akými sú topenie ľadového povrchu Grónska či rozmrazovanie permafrostu. Argumentujú tým, že zhoršiť klimatickú zmenu by mohlo uvoľnenie metánu alebo iných silných skleníkových plynov.

"Výskum sa musí čo najrýchlejšie zamerať na posúdenie tohto rizika," povedal Hans Joachim Schellnhuber, vedúci Inštitútu pre výskum vplyvu klímy v Potsdame a jeden zo spoluautorov citovanej štúdie.

Ako podotkla agentúra DPA, zverejnenie správy prichádza v čase extrémnych horúčav a požiarov, ktoré toto leto sužujú severnú pologuľu. Klimatická zmena podľa predpokladov vedcov zvýši výskyt extrémnych javov počasia.

 

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pri mexickom ostrove uviazla 18-metrová veľryba, ale zachránili ju
<< predchádzajúci článok
Robert Redford sa naposledy ukáže vo filme o úteku z väzenia, s kariérou herca končí

Vedci varujú pred obdobím tepla, stúpnu hladiny morí i teploty vzduchu - diskusné fórum čitateľov