Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

04. júla 2019

Vedci: Výskum DNA potvrdzuje hypotézu o európskom pôvode FilištíncovVýsledky genetického výskumu pozostatkov z jedného filištínskeho pohrebiska podporujú podľa vedcov hypotézu o európskom pôvode tohto biblického národa, podľa ktorého je dnes pomenovaná ...Zdieľať
Foto: TASR/AP
 
Jeruzalem 4. júla (TASR) - Výsledky genetického výskumu pozostatkov z jedného filištínskeho pohrebiska podporujú podľa vedcov hypotézu o európskom pôvode tohto biblického národa, podľa ktorého je dnes pomenovaná Palestína. Vo štvrtok o tom napísala agentúra AP.


Archeológovia už dlhšie predpokladali, že Filištínci prišli na Blízky východ v časoch tzv. kolapsu neskorej doby bronzovej - v 12. storočí pred n.l. - z územia Európy. Na podporu tejto hypotézy však dlho chýbali konkrétne dôkazy.

Nedávny výskum genetického materiálu z pozostatkov, ktoré boli v roku 2013 objavené na pohrebisku neďaleko izraelského pobrežného mesta Aškelon, našiel genetickú väzbu Filištíncov s obyvateľstvom, ktoré žilo v dobe bronzovej na juhu Európy.

Kolaps neskorej doby bronzovej sprevádzal zhruba medzi rokmi 1200-1150 pred n.l. nečakaný a násilný zánik niekoľkých civilizácií v oblasti východného Stredomoria. Prispeli k nemu okrem iných faktorov najmä útoky tzv. morských národov, medzi ktoré patrili aj Filištínci.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Quentin Tarantino plánuje skončiť s nakrúcaním filmov a svoju kreativitu chce využiť inde
<< predchádzajúci článok
SLOVENČINA: Môže rezort vyhlásiť tender na nástenke?

Vedci: Výskum DNA potvrdzuje hypotézu o európskom pôvode Filištíncov - diskusné fórum čitateľov