Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. apríla 2019

Vedcom sa podarilo vytlačiť 3D srdce z tkaniva a cievZa "prelomový objav v oblasti medicíny", ktorý môže výrazne prispieť k pokroku v oblasti transplantácie orgánov, označili v pondelok izraelskí vedci vyhotovenie prvej 3D ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/Archív
Jeruzalem 15. apríla (TASR) - Za "prelomový objav v oblasti medicíny", ktorý môže výrazne prispieť k pokroku v oblasti transplantácie orgánov, označili v pondelok izraelskí vedci vyhotovenie prvej 3D kópie ľudského srdca z tkaniva a ciev. Píše o tom agentúra AFP.


Podľa vyhlásenia vedúceho projektu - Tala Dvira z Telavivskej univerzity (TAU) - predstavuje srdce veľkosti králičieho "prvý prípad, keď sa podarilo navrhnúť a vytlačiť kompletné srdce obsahujúce bunky, cievy, komory aj predsiene".

Ako Dvir v tejto súvislosti ďalej uviedol, "ľudia už v minulosti dokázali vytlačiť štruktúru srdca, avšak bez buniek a ciev".

Predtým, ako bude možné podobne vytlačené 3D srdcia transplantovať, musia vedci zdolať ešte množstvo prekážok. V prvom rade bude nutné naučiť vytlačené srdcia "chovať sa" ako skutočné orgány a až potom ich bude možné transplantovať zvieratám, dodal izraelský vedec.

"Možno o takých desať rokov sa budú už tlačiarne na orgány nachádzať v najlepších nemocniciach na svete a podobné procedúry sa tam budú uskutočňovať bežne," vyhlásil Dvir, pričom však dodal, že nemocnice pravdepodobne začnú s transplantáciami menej komplikovaných orgánov.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Poľsko zaznamenalo vo februári obchodný schodok
<< predchádzajúci článok
A. DANKO: NÁVRHY NA ÚPRAVU DANÍ BUDÚ URČITÝM SPÔSOBOM PRESADENÉ

Vedcom sa podarilo vytlačiť 3D srdce z tkaniva a ciev - diskusné fórum čitateľov