Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

29. októbra 2017

Veľká štúdia preukázala, že očkovanie spôsobuje autizmus. A potom sa ukázal ten trapas


Tagy: očkovanie

Na začiatku septembra vyšla odborná štúdia, ktorej výsledky ukazujú, že existuje súvislosť medzi hliníkom obsiahnutým vo vakcínach a symptómy autizmu - to všetko na výskume, ktorý skúmal myšie embryá.Zdieľať
Veľká štúdia preukázala, že očkovanie spôsobuje autizmus. A potom sa ukázal ten trapas

Okamžite sa na internete objavili desiatky článkov, ktoré túto prácu citovali - vždy ako definitívne potvrdenie toho, že očkovanie je zlé a jeho odporcovia vlastne mali po celý čas intuitívne pravdu. Je prakticky isté, že sa tieto články objavia čoskoro aj v Slovenskej republike. Keď sa na štúdiu trošku podrobnejšie pozreli skutoční vedci, všimli si rovno niekoľkých podivností.

Prvý, kto na to upozornil, bol známy lekár David Gorski z Wayne State Univerzity, ktorý bol úplne znechutený z metodológie práce, ktorá je podľa neho úplne nevedecká; opísal ju ako "mučenie myší v mene pseudovedy". Jeden z autorov potom potvrdil, že dáta, z ktorých práca vychádzala, boli upravené.

Komunita okolo webu PubPeer upozornila na ďalšie podivnosť: obrázky použité v práci sú upravené pomocou nejakého neveľmi kvalitného programu - ukazujú niečo úplne iné, než by mali.

Potom, čo bol na všetky rozpory upozornený spoluautor práce dr. Chris Shaw, ktorého laboratórium vzorky analyzovala, reagoval nečakane. Požiadal o stiahnutí štúdie z odborného časopisu Journal of Inorganic Biochemistry, v ktorom vyšiel. "Zdá sa, že niektoré z obrázkov boli prehodenie," uviedol v rozhovore pre web CBC. "Nevieme prečo, nevieme, kým, nevieme ako ... ale je to trapas, o tom niet sporu."

Súčasne v rovnakom rozhovore prezradil, že nevie, akým spôsobom boli tieto výsledky vlastne upravené, pretože ich analýza vychádzala z už nejakým (neznámym) spôsobom upravených dát, nie z čistých, surových dátových súborov priamo z výskumu. A navyše už ani nemá tieto dáta k dispozícii, zostali podľa neho v Číne u jedného zo spolupracovníkov, ktorý ich pomáhal analyzovať. Shaw si však spomína, že sa mu vtedy zdalo, že sú v poriadku.

Web Retraction Watch, ktorý sleduje, ktoré vedeckej práce musia byť pre nízku kvalitu alebo vedecké problémy stiahnuté z vedeckých časopisov, si všimol ďalšie zaujímavosti: ide už o druhý text rovnakej autorskej dvojice (druhým autorom je Dr Lucija Tomljenovicová) na to istú tému, ktorý musel byť stiahnutý.

University of British Columbia oznámila, že plánuje celý prípad vyšetriť - ako obvinenie z pochybenia.


Tagy: očkovanie
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
WhatsApp po novom umožňuje mazať odoslané správy
<< predchádzajúci článok
Česko-Slovenský ples bude oslavou 100. výročia vzniku Československa

Veľká štúdia preukázala, že očkovanie spôsobuje autizmus. A potom sa ukázal ten trapas - diskusné fórum čitateľov