01. apríla 2009

Veľké víťazstvo Slovákov v Prahe

Slovenskí futbaloví reprezentanti zvíťazili v stredajšom stretnutí európskej časti kvalifikácie o postup na MS 2010 do JAR nad domácim Českom 2:1 (1:1) a do tabuľky 3. skupiny si pripísali ...

AKTUALIZOVANÉ PRAHA 1. apríla (WEBNOVINY) - Slovenskí futbaloví reprezentanti zvíťazili v stredajšom stretnutí európskej časti kvalifikácie o postup na MS 2010 do JAR nad domácim Českom 2:1 (1:1) a do tabuľky 3. skupiny si pripísali nesmierne dôležité a cenné tri body. V siedmom vzájomnom stretnutí so západným susedom v postfederálnej ére Slováci zaznamenali len druhé víťazstvo, ktoré však má cenu zlata. Zverenci trénera Vladimíra Weissa sa stali len tretím tímom po Holandsku a Nemecku za posledných sedem rokov, ktorý dokázal Čechov zdolať na ich pôde.

V nie úplne zaplnenej pražskej AXA Arene, v ktorej mali Slováci po väčšinu zápasu takmer domáce prostredie, otvoril skóre duelu na radosť asi 3,5-tisíc slovenských fanúšikov v 23. min Stanislav Šesták. O sedem minút neskôr po rohovom kope Česka na bližšiu žrď poslal hlavičkou loptu na bránku Marek Jankulovski a Martin Škrtel ju nešťastne usmernil do vlastnej siete. Po zmene strán diváci videli už len jeden gól, ktorý v 83. min strelil Erik Jendrišek.
Slováci, ktorí po troch tohtoročných prehrách v prípravných dueloch zapli v tom najsprávnejšom čase, sa najbližšie predstavia v kvalifikácii MS 2010 proti San Marínu 6. júna 2009 na domácej pôde. Českých futbalistov čaká ďalší duel v rámci bojov o účasť na svetovom šampionáte až 5. septembra, a to práve na ihrisku Slovenska.

Výsledok - 3. skupina (Praha):

Česko - Slovensko 1:2 (1:1)
Góly: 30. M. Škrtel (vlastný) - 22. Šesták, 83. Jendrišek, ŽK: 49. M. Škrtel, 58. Štrba, 61. Šesták (všetci Slovensko), rozhodovali: Alberto Undiano Mallenco - Fermin Martínez Ibánez, Juan Carlos Yuste Jiménez (všetci Šp.), 14 956 divákov

Česko: P. Čech - Grygera, R. Kováč (71. Zd. Pospěch) Rozehnal, Jankulovski - Sionko (86. D. Lafata), Polák, D. Jarolím, Plašil - Necid (78. Fenin), Baroš
Slovensko: J. Mucha ml. - Pekarík, M. Škrtel, J. Ďurica, Zabavník - Štrba, Karhan - Šesták (74. Stoch), Hamšík (87. Sapara), Jendrišek (90. Vittek) - Hološko

Už v úvodnej minúte musel byť ošetrovaný slovenský špílmacher Hamšík, no vrátil sa späť na plochu. Ešte predtým pohrozil domácim Jendrišek a naznačil, že Slováci rozhodne neprišli brániť. V 3. min s problémami zlikvidoval nebezpečný Jankulovského center brankár Mucha. Na druhej strane sa o prvú strelu medzi české tri žrde postaral v 8. min Hološko, Čech nemal veľké problémy. O niekoľko desiatok sekúnd neskôr zakončoval pred Muchom hlavou Sionko vedľa po priamom kope Plašila. Minúty pred koncom prvej polovice úvodného dejstva patrili dravému Hološkovi, ktorý dostal v zostave SR prednosť pred Vittekom. Útočník tureckého Besiktasu si najskôr v 18. min pekne obhodil Rozehnala a vybojoval rohový kop, v 22. min potom pristavil loptu Hamšíkovi, ktorý pálil prekvapujúco, no nad. O minútu neskôr sa už Slováci radovali. Práve Hološko spolu so Šestákom zabojovali pred domácou šestnástkou, piešťanský rodák posunul loptu legionárovi z nemeckého Bochumu, ktorý po obtočení sa okolo Grygeru prekvapil Čecha strelou do protipohybu - 0:1. V 25. min zachránil Škrtel po centri aktívneho Jankulovského, no po polhodine hry bol práve stopér Liverpoolu najväčším nešťastníkom. Česi zahrávali prvý rohový kop v zápase a Jankulovského hlavičku práve Škrtel „pomohol“ usmerniť za Muchu - 1:1. V ďalšom priebehu sa na oboch stranách množili nepresnosti. V 39. min zaujal opäť center Jankulovského, po zmätkoch definitívne odvrátil do bezpečia Ďurica.
V druhom dejstve hra stratila na obrátkach, často ju kúskoval aj hlavný arbiter, množili sa fauly. V 51. min priamy kop agilného Jankulovského boxoval Mucha, na opačnej strane akciu Slovákov po Karhanovom vysunutí Hološka zastavilo postavenie mimo hry. V 53. min nemieril presne Baroš, o štyri minúty na to po prieniku Jarolíma hasil Škrtel. Po hodine hry domáci prebrali iniciatívu, vytvorili si tlak a prišli aj gólové šance. Tú najväčšiu mal v 69. min Jarolím, keď jeho technická strela spoza šestnástky opečiatkovala pravú žrď Muchovej bránky. Následne sa opäť osmelili aj hostia. V 74. min pekne prenikol po pravej strane Hološko, no jeho spätná prihrávka nenašla adresáta. Oživenie do hry slovenského tímu priniesol striedajúci Stoch, no hrdinom sa napokon stal iný mladík Jendrišek. Dvadsaťdvaročný hráč nemeckého Kaiserslauternu si v 83. min výborne nabehol na Hamšíkov pas a aj keď jeho prvú strelu Čech bravúrne chytil, na jeho dorážku už bol prikrátky - 1:2. V záverečnom zúfalom tlaku podporil domácich príchodom domácich aj brankár Čech, na skvelom víťazstve Slovenska sa však už nič nezmenilo.