Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. augusta 2018

Venezuelská opozícia začala vlastné vyšetrovanie útoku na MaduraVenezuelský prezident Nicolas Maduro s manželkou.Zdieľať
Venezuelský prezident Nicolas Maduro s manželkou. Foto: TASR/AP
Caracas 10. augusta (TASR) - Venezuelská opozícia obvinila úrady, že ničia stopy a dôkazy spojené s údajným pokusom o atentát na prezidenta Nicolása Madura, ktorý sa mal odohrať 4. augusta počas jeho prejavu v Caracase.


Delsa Solórzanová, predsedníčka výboru Národného zhromaždenia pre domácu politiku, v rozhovore pre denník El Nacional ďalej informovala, že ňou vedený výbor začal svoje vlastné vyšetrovanie, "pretože chceme poznať pravdu, ktorú chce Maduro skryť". Národné zhromaždenie je jediným orgánom Venezuely, ktorý má pod kontrolou opozícia.

V súvislosti s pokusom o atentát na Madura, ktorý mal byť spáchaný dvoma dronmi s výbušninami, venezuelské policajné zložky zadržali už desať osôb, pričom okruh podozrivých sa rozšíril na 19 ľudí.

Vo väzení je aj poslanec parlamentu Juan Requesens, ktorého Maduro obvinil z účasti na pokuse o atentát.

Podľa Madura je do prípadu zapletený aj ďalší poslanec, známy venezuelský politik Julio Borges, ktorý žije v kolumbijskom exile. Denník El Periódico napísal, že Madurova vláda bude žiadať od Kolumbie vydanie Borgesa a ďalších štyroch podozrivých osôb.

Poslanci Národného zhromaždenia vo štvrtok odsúdili Requesensovo zadržanie. Jeho kreslo v zasadacej sále vyznačili tabuľkou s nápisom, že sa stal obeťou únosu alebo násilného zmiznutia. Poslanci sa dohodli, že o Requesensovom prípade budú informovať aj Organizáciu amerických štátov. O prípade bol upovedomený aj vysoký komisár OSN pre ľudské práva Zajd Raad Husajn, dodal denník El Universal.

Poslancova sestra Rafaela, ktorá je vodkyňou študentského hnutia, pre venezuelské médiá uviedla, že jej brat bol zadržaný za kritiku Madurovho represívneho režimu. Vo väzbe nemá možnosť kontaktovať sa s vonkajším svetom a nedovolili mu ani návštevu advokáta.

Na štvrtkovom zasadnutí Národného zhromaždenia, kde sa spomínal Requesensov prípad, sa zúčastnili viacerí diplomati z USA, Francúzska a Kanady, aby takto dali najavo podporu opozícii.

Ústavodarné zhromaždenie, ktorého vznik inicioval Maduro v záujme posilnenia svojej moci a nie je v ňom ani jeden zástupca opozície, v stredu zrušilo poslaneckú imunitu Borgesa i Requesensa.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Odoberajte podcast Diár na každý deň
<< predchádzajúci článok
Arméni 11. augusta slávia pôvodný Nový rok ako Deň národnej identity

Venezuelská opozícia začala vlastné vyšetrovanie útoku na Madura - diskusné fórum čitateľov