Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. októbra 2009

Viac ako 112 tisíc ľudí utieklo pred ofenzívou armády v PakistaneViac ako 112 tisíc ľudí utieklo z Južného Vazíristanu, nepokojnej pakistanskej provincie hraničiacej s Afganistanom, kde pakistanské ozbrojené sily začali rozsiahlu ofenzívu proti islamistickému ...Zdieľať
ISLAMABAD 20. októbra (WEBNOVINY) - Viac ako 112 tisíc ľudí utieklo z Južného Vazíristanu, nepokojnej pakistanskej provincie hraničiacej s Afganistanom, kde pakistanské ozbrojené sily začali rozsiahlu ofenzívu proti islamistickému hnutiu Taliban, informoval v utorok Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). "Od 13. októbra sa zaregistrovalo takmer 4 477 rodín, alebo 32 tisíc osôb. Pre porovnanie od mája z Južného Vazíristanu utieklo 11 tisíc rodín, alebo 80 500 ľudí," uviedla pre tlačovú agentúru AFP Ariane Rummeryová, hovorkyňa UNHCR. Posledná migrácia "zvýšila počet ľudí, ktorí ušli zo svojich domovov, na viac ako 112 tisíc," dodala.


Rummeryová tiež povedala, že utečenci sa zaregistrovali na rôznych miestach v severozápadných mestách Tank a Dera Ismail Chán. Pakistanský minister informácií Kamar Zamán Kajra v pondelok vysvetlil, že vláda monitoruje týchto ľudí na kontrolných stanovištiach na výstupných miestach Južného Vazíristanu. "Čoskoro, hneď ako dostaneme zoznam, začneme distribúciu jedla a iných zásob pre ľudí, ktorí ako poslední utiekli z domovov," povedal Kajra. Ako dodal, každá z rodín každý mesiac dostane tiež finančnú pomoc vo výške 5 tisíc rupií (40 eur).

Do vojenskej operácie zameranej na potlačenie militantov útočiacich po celom Pakistane sa zapojilo približne 25 tisíc vojakov. Proti nim stojí okolo 10 tisíc bojovníkov z Tehrík-i-Talibanu. Po štyroch dňoch operácie počet zabitých militantov stúpol na 100.

SITA/AFP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Štát už nechce vlastný zásobník plynu, povedal Jahnátek
<< predchádzajúci článok
SDKÚ-DS chce zvýšiť tresty za týranie zvierat