Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. januára 2007

Víchrica v Bratislave polámala stromy a vyvracala značkyNočná víchrica trvala v Bratislave asi hodinu. Silný vietor polámal suché konárov stromov, na cestách nevznikli žiadne mimoriadne situácie. Ako informovala hovorkyňa Magistrátu hlavného mesta SR ...Zdieľať

BRATISLAVA 19. januára (WEBNOVINY) - Nočná víchrica trvala v Bratislave asi hodinu. Silný vietor polámal suché konárov stromov, na cestách nevznikli žiadne mimoriadne situácie. Ako informovala hovorkyňa Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy Eva Chudinová, dispečeri oddelenia cestného hospodárstva evidovali spadnutý strom na Nábreží arm. Gen. L. Svobodu a dva spadnuté stromy na Devínskej ceste, ktoré však neohrozili premávku na komunikácii.

Okrem toho je v meste väčší neporiadok ako v iných dňoch, pretože vietor rozfúkal odpadky z košov, či z balkónov. Najhoršia situácia je v okolí autobusovej stanice Mlynské Nivy, ale aj na hlavných komunikáciách v Petržalke, na Ivanskej ceste, Trnavskej a Rožňavskej. V uliciach je preto dnes 68 pracovníkov, ktorí ručne čistia komunikácie a chodníky a šesť tzv. samozberačov odpadkov.

Oddelenie cestného hospodárstva robí dnes aj súpis poškodených dopravných značiek, ktoré sú spravidla ohnuté, či inak zdeformované. Hlavné mesto ich bude musieť v krátkom čase opraviť.

Predpoveď na dnešný deň je obdobná, ako bola na včera. Očakávame pomerne teplé počasie, ale vietor má opäť dosahovať rýchlosť 70 až 100 kilometrov za hodinu.

Silný vietor spôsobil v Banskobystrickom kraji len menšie škody

Nočná búrka a silný vietor spôsobili v Banskobystrickom kraji len menšie škody, hasiči zasahovali dvakrát – pri odstraňovaní stromov, ktoré spadli na cestu. „O 02:46 zavolali breznianskych hasičov odťahovať päť stromov, ktoré padli na cestu medzi Jarabou a horským sedlom Čertovica, o 03:14 mali zvolenskí hasiči výjazd pre tri stromy, ktoré padli v meste,“ povedal pre agentúru SITA operačný dôstojník banskobystrického krajského riaditeľstva hasičov Štefan Kovalčík. Dodal, že pod Čertovicou spadnuté stromy uväznili posýpacie vozidlo, keď spadli pred a za auto. Zranený nebol nikto.

Podľa dispečera zimnej údržby Banskobystrickej regionálnej správy ciest Mariána Adamčíka sú všetky cesty v kraji zjazdné, na niektorých úsekoch priechodu Čertovica bol ešte o 5:00 pre spadnuté stromy zablokovaný jeden jazdný pruh. Vozovky sú po nočnom snežení mokré, na horských priechodoch je miestami utlačená vrstva snehu do jedného centimetra.

Najviac práce s následkami víchrice mali Hasiči v Starej Ľubovni

Silný nárazový vietor pod Tatrami spôsobil v noci najväčšie problémy v okrese Stará Ľubovňa. Podľa informácie z operačného strediska Hasičského a záchranného zboru v Starej Ľubovni, vietor strhol dve strechy z rodinných domov v obci Nová Ľubovňa a Chmeľnica, vyvracal stromy, stĺpy elektrického a telefónneho vedenia. Najzložitejšia situácia bola v meste Stará Ľubovňa a v obciach Nová Ľubovňa, Lacková a Hromoš. Hasiči likvidovali aj jeden požiar v Starej Ľubovni, ktorý spôsobilo strhnuté elektrické vedenie. V súčasnosti sú všetky cesty v okrese prejazdné.

Oveľa pokojnejšia situácia bola v Poprade a v Kežmarku. Popradskí hasiči zasahovali v noci len dvakrát. V prvom prípade to bol požiar v obci Ždiar, ktorý tiež spôsobilo strhnuté elektrické vedenie. Popradskí hasiči si najskôr museli cestu do obce prepíliť cez popadané stromy. Druhýkrát zasahovali hasiči krátko pred 5:00 medzi Vyšnými Hágami a Štrbským Plesom, kde spadlo do desať stromov. Časť z nich hasiči jednoducho odhodili mimo cestu, väčšie prepílili. Hasiči v Kežmarku odstraňovali len dva spadnuté stromy.

V Žiline víchrica postŕhala strechy a vyvracala stromy

V Žilinskom kraji silný vietor v noci postŕhal strechy a vyvracal stromy. Ako agentúru SITA informoval operačný dôstojník Krajského hasičského a záchranného zboru v Žiline Radoslav Bielečka, hasiči mali plné ruky práce, absolvovali 30 výjazdov, hlavne na Orave, Kysuciach, ale aj v Žiline a okolí. Stromy popadali na cesty a následne prichádzalo k dopravným nehodám. Víchrica tiež poškodila na rodinných domoch strechy, niektoré aj strhla. Silný vietor a búrka, ktorá sa prehnala Žilinským krajom, si nevyžiadala žiadne zranenia.

V Žiline na Bôriku spadol ráno strom na trakčné trolejbusové vedenie, kým ho hasiči odpílili, museli podľa informácií z Dopravného podniku mesta Žiliny trolejbusy v smere na sídlisko Solinky premávať po inej trase. Ako informoval vedúci odboru dopravy žilinského VÚC Ivan Mokrý, všetky cesty v kraji sú zjazdné, obmedzená premávka je len v Jasnej v okrese Liptovský Mikuláš, kde ešte odstraňujú popadané stromy z cesty.

Pre víchricu došlo na východe k dvom výpadkom elektriny

V dôsledku víchrice, ktorá sa prehnala východným Slovenskom v noci, prišlo k dvom väčším výpadkom elektriny – v Ždiari a v Snine. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Východoslovenskej energetiky (VSE) Košice Boris Peško. Dodal, že došlo aj k ďalším menším výpadkom. „Presné čísla a spôsobené škody zatiaľ upresňujeme. Naši pracovníci sú ešte v teréne."

V Prešovskom kraji museli hasiči zasahovať 23-krát. Ako informoval dispečer prešovského krajského operačného strediska HaZZ, osemnásťkrát zasahovali hasiči pri likvidácii stromov padnutých na vozovku v okresoch Poprad, Levoča, Stará Ľubovňa, Kežmarok, v okrese Starí Ľubovňa pomáhali pri zmiernení následkov strhnutých striech. Podľa vyjadrenia dispečera, v ostatných okresoch Prešovského kraja nemuseli v súvislosti s víchricou zasahovať.

V Košickom kraji nemala víchrica také následky ako v iných krajoch. „Mali sme ľudí v plnej pohotovosti, no nemuseli sme ľudí sťahovať. Jednotky zasahovali v okrese Gelnica, kde došlo k požiaru lesného porastu v dôsledku zrútenia elektrického vedenia, v okrese Spišská Nová Ves odstraňovali na Grajnári popadané stromy na cestu, rovnako aj v okrese Rožňava na Dobšinskom kopci. Okrem toho likvidovali menší požiar v prírodnej rezervácii Drevenik, ktorý však nevznikol v dôsledku víchrice,“ uviedol dnes ráno pre agentúru SITA dispečer košického krajského operačného strediska HaZZ Ladislav Baltovič.

Silný nárazový vietor v noci v Trnave vyvracal stromy

Silný nárazový vietor, ktorý sa v noci prehnal aj Trnavským krajom, na čas znepriechodnil niekoľko ciest. V okrese Dunajská Streda spadnutý strom zablokoval krátko pred 01:00 štátnu cestu medzi Veľkým Mederom a Dolným Štálom. Hasiči ho rozpílili motorovou pílou a do hodiny cestu sprejazdnili. Zakliesnený strom odstraňovali i v obci Šamorín. V Piešťanoch spôsobil silný vietor menšie škody, strom, ktorý spadol, poškodil jedno osobné auto. Popadané stromy na cestách zapríčinili tiež dva výjazdy hasičov do okresu Galanta a jeden do okresu Senica. Oveľa pokojnejšia situácia bola v trnavskom okrese, kde víchrica nezamestnala hasičov ani raz.

Agentúru SITA informoval hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trnave Ivan Peťko.

SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Podľa úradov si zemetrasenie v Indonézii vyžiadalo až 464 životov
<< predchádzajúci článok
Slovenské deti raňajkujú v čase desiaty a v noci maškrtia