Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

31. októbra 2017

Video: Amazon bude dodávať balíky až do bytu. Odomkne si sám


Tagy: Amazon

Operáciu Kľúč spustí v novembri na 37 miestach Spojených štátov najväčší internetový predajca na svete Amazon.Zdieľať
Video: Amazon bude dodávať balíky až do bytu. Odomkne si sám

Zámok s dočasnými kódmi a kamerový systém mu má umožniť dodávať objednané zásielky až do bytu či domu - v neprítomnosti majiteľa. Ten bude môcť na diaľku sledovať priebeh doručenia. Balíček tak už neskončí predo dvermi, kde mu hrozilo odcudzenie. Taká je teória. V praxi však už zámer stačil vyvolať polemiku o strate súkromia aj o bezpečnosti doručovateľov.

Amazon, ktorý v Amerike tvrdo valcuje klasické kamenné obchody, vsádza na nízke ceny a rýchlu dodávku.

Operáciu Kľúč pripravoval podľa agentúry Reuters dlhšie ako rok. Chce tak získať zákazky od klientov, ktorí nemôžu byť doma, aby osobne prevzali balík a boja sa, že zásielka položená pred dvere skončí v rukách zlodejov.

Kameru kontrolovanú na diaľku a zámok s kódmi pre doručovateľa (či trebárs pre priateľov) ponúka firma členom svojho Prime klubu za 249,99 dolárov. Tento systém zatiaľ nie je integrovaný s domácimi alarmami.

V tejto chvíli ešte nie je jasné, aký záujem o novú službu aj cez rôzne formy zabezpečenia bude. Či zákazníkov presvedčí o dostatočnej bezpečnosti.

Pochybnosti majú aj odborníci na bezpečnosť. "Zákazníci nie sú ochotní odovzdať kontrolu nad vstupom do domácnosti neznámym osobám 'bez tvare'," povedal agentúre Reuters analytik firmy Wedbush Securities Michael Pachter.

Domnieva sa však zároveň, že táto služba môže u vysokopríjmových členov Prime klubu vyvolať záujem o ďalšie bezpečnostné prvky. A tie by opäť dodal Amazon. Ostatne práve "obchod s bezpečnosťou pre domácnosti" je v USA na vzostupe.

 

Najväčší konkurent Amazonu, obchodný reťazec Wal-Mart má podobné plány. Minulý mesiac uviedol, že testuje dodávky potravín pod heslom: Priamo do vašej chladničky. Na tomto pláne spolupracuje s firmou August Home. Tá vyvíja chytré domáce "prístupové" produkty, ktoré používajú šifrovanú technológiu uzamknutia.

Kritici operácie Kľúč poukazujú aj na bezpečnosť doručovateľov, ktorí môžu byť omylom považovaní za lupiča. V Spojených štátoch, kde bude mať služba 8. novembra premiéru, je to výzva. Rozsiahle práva na sebaobranu aj množstvo strelných zbraní sú rizikovými faktormi.

Optimisti však hovoria, že časy sa menia a Kľúč nemusí byť len vstupenkou pre dodávky tovaru, ale aj pre ďalšie služby, napríklad pre upratovanie.

Video: Amazon bude dodávať balíky až do bytu. Odomkne si sám

Kľúč však nie je jediný produkt od Amazonu, ktorý vyvoláva polemiky. Za kontroverzné mnohí považujú systém Look - pohľad, ktorý sa dostáva hlboko do súkromia. Špeciálna kamera skenuje postavu a po zadaní osobných údajov odporúča vhodné oblečenie a vie konzultovať aj jeho varianty. Priamo na telo, podobne ako dobrá kamarátka. Na rozdiel od nej ale jej rozum i cit leží len a len na serveroch zásielkového obchodu.

 


Tagy: Amazon
   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Amazon predstavil inteligentný telefón Fire Phone (19. 6. 2014)nasledujúci článok >>
Tesla chce postaviť v Nórsku najväčšiu nabíjaciu stanicu Európy
<< predchádzajúci článok
Ochranári evidujú na Morskom oku problém s odpadom

Video: Amazon bude dodávať balíky až do bytu. Odomkne si sám - diskusné fórum čitateľov