14. mája 2014

Španielsky klub FC Sevilla sa stal víťazom Európskej ligy 2013/2014 vo futbale. Andalúzania zdolali v stredajšom finále kontinentálneho pohára číslo dva na štadióne Juventusu v Turíne hráčov Benficy ...

sevilla a benfica sa stretli vo finale europskej ligy uefa TURÍN 14. mája (WEBNOVINY) - Španielsky klub FC Sevilla sa stal víťazom Európskej ligy 2013/2014 vo futbale. Andalúzania zdolali v stredajšom finále kontinentálneho pohára číslo dva na štadióne Juventusu v Turíne hráčov Benficy Lisabon 4:2 až v rozstrele zo značky pokutového kopu. V riadnom hracom čase i po predĺžení sa stretnutie skončilo bez gólov.

Sevillčania sú naďalej vo finálových súbojoch tejto súťaže stopercentní, ešte pod bývalým názvom Pohár UEFA dokázali dva razy triumfovať: v roku 2006 v Eindhovene proti anglickému FC Middlesbrough (4:0) a o rok neskôr v Glasgowe si poradili v dramatickom jedenástkovom rozuzlení s Espanyolom Barcelona (2:2 po predĺžení, v rozstrele 3:1).

Obrazom: Sevilla a Benfica sa stretli vo finále Európskej ligy UEFA

FC Sevilla (Šp.) - Benfica Lisabon (Portug.) 0:0 po predĺžení, v rozstrele zo značky pokutového kopu 4:2

ŽK: 11. Fazio, 13. A. Moreno, 98. Coke - 30. Guilherme Siqueira, 100. André Almeida, rozhodoval: Brych (Nem.)
Pokutové kopy: Lima (Benfica) - 0:1, Bacca (Sevilla) - 1:1, Óscar Cardozo - nepremenil, Mbia - 2:1, Rodrigo - nepremenil, Coke - 3:1, Luisao - 3:2, Gameiro - 4:2

Sevilla:
Beto - Coke, Pareja, Fazio, A. Moreno - Mbia, Daniel Carrico - J. A. Reyes (78. Marin, 104. Gameiro), Rakitič, Vitolo (110. Figueiras) - Bacca
Benfica: J. Oblak - Maxi Pereira, Luisao, Garay, Guilherme Siqueira (99. Óscar Cardozo) - Rúben Amorim, André Gomes, Gaitán (119. Cavaleiro) - Sulejmani (25. André Almeida), Lima, Rodrigo

I. polčas

Úvod zápasu bol poriadne nervózny, hráči oboch tímov akoby si uvedomovali dôležitosť tohto duelu a tá im zväzovala nohy. V úvodnej štvrťhodine hlavný rozhodca udelil až dve žlté karty a na ihrisku nebolo vidno v podstate žiadnu peknú akciu. Až v 14. min sa dostal v päťke k centrovanej lopte Garay, ale bol taký prekvapený, že nestihol kvalitne zakončiť.

Prvú strelu medzi tri žrde videli fanúšikovia až v 37. min, keď skúšal šťastie ľavačkou z hranice pokutového územia Moreno, brankár Benficy však bez problémov zneškodnil jeho pokus. Až v závere prvého polčasu futbalisti na ihrisku ožili a vypracovali si šance.

Bacca sa po rohovom kope v obkľúčení troch hráčov súpera nedočkal žiadaného pokutového kopu, na druhej strane rýchly brejk odvrátila obrana španielskeho tímu na rohový kop a po jeho rozohratí nebezpečne, no nepresne, hlavičkoval Luisao. V nadstavenom čase prvej časti mal najväčšiu príležitosť dovtedajšieho priebehu Maxi Perreira, zoči-voči gólmanovi súpera však nemal dostatok času a priestoru na lepšie spracovanie vysokej centrovanej prihrávky a Beto reflexívnym zákrokom zmaril jeho šancu.

II. polčas

Druhý polčas sa začal rovnako, ako sa skončil prvý - tlakom Benficy. Najprv Limovu strelu vykopol spred bránkovej čiary obranca Sevilly. O pár sekúnd neskôr sa k zakončeniu v sľubnej pozícii dostal aj Rodrigo, ale aj jeho pokus zblokovali hráči španielskeho tímu. V 53. min mohlo znenazdajky udrieť na druhej strane, ale chybnú rozohrávku Lisabončanov nepotrestal Reyes.

Ten istý hráč spálil tutovku aj v 61. min. Futbalovejšie však pôsobili hráči portugalského mužstva, ktorí mali viacero sľubných možností. Sevillčania sa väčšinou len zdatne bránili, alebo ich zachránil brankár Beto. V nadstavenom čase neuspel akrobatickým zakončením Garay a zápas išiel do predĺženia.

Predĺženie a pokutové kopy

V predĺžní najprv zaujal priamy kop Limu, s ktorým mal Beto nemalé problémy a potom na opačnej strane v 100. min sólový únik Baccu s jeho nepresnou koncovkou. O ďalších desať minút rozvlnil len bočnú sieť striedajúci Gameiro. V rozstrele zo značky pokutového kopu boli úspešnejší hráči FC Sevilla, rozhodujúcu penaltu premenil Gameiro.