Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

09. decembra 2019

Video: Na ISS dorazili zásoby z NASA, posádke poslali aj vianočné darčekyNákladná loď súkromnej spoločnosti SpaceX v nedeľu dorazila na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), na ktorú priviezla zásoby z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). Veliteľ stanice, ...Zdieľať
iss spacex 676x450 9.12.2019  - Nákladná loď súkromnej spoločnosti SpaceX v nedeľu dorazila na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), na ktorú priviezla zásoby z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). Veliteľ stanice, taliansky astronaut Luca Parmitano, zachytil kapsulu Dragon s pomocou veľkého robotického ramena tri dni po tom, čo s ním raketa vzlietla z Mysu Canaveral.


Stanica s Dragonom sa v tom čase nachádzali 420 kilometrov nad južným Tichým oceánom. "Kedykoľvek privítame nové vozidlo na palube, prijmeme aj trochu duše všetkých, ktorí prispeli k projektu, takže vitajte na palube," povedal Parmitano v hlásení riadiacemu stredisku.

Tri tony zásob


Dragon priviezol na ISS takmer tri tony zásob. Okrem iného aj 40 myší pre výskum kostí a svalov, z ktorých osem je geneticky upravených tak, aby mali dvojnásobne viac svalovej hmoty.

Zo Zeme na stanicu tiež pre poľnohospodársky experiment vyslali aj 120-tisíc hlístovcov či jačmeň na experiment so sladom.

Vianočné darčeky


Na stanicu dorazila aj veľká plastová robotická hlava z 3D tlačiarne. Meno robota s umelou inteligenciou je Cimon. Jeho prototyp vyslali na ISS už vlani.

Novšia verzia je navrhnutá tak, aby "dokázala prejaviť empatiu voči ľudským kolegom" vo vesmíre, kde strávi tri roky.

NASA poslala šesťčlennej posádke stanice aj vianočné darčeky. Ďalšiu dodávku zásob môžu astronauti očakávať v pondelok. Tieto zásoby v piatok vyslalo Rusko z kozmodrómu v Kazachstane.
 Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Na ISS dorazili zásoby z NASA, posádke poslali aj vianočné darčeky © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SERIÁL: Najtradičnejšie slovenské jedlo je kaša
<< predchádzajúci článok
Radúz je trpezlivý a oddaný. Pozor na jeho tvrdohlavosť

Video: Na ISS dorazili zásoby z NASA, posádke poslali aj vianočné darčeky - diskusné fórum čitateľov