Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Auto moto

12. marca 2024

Video: Xiaomi začne koncom marca dodávať svoj prvý elektromobil SU7


Tagy: Xiaomi SU7

Na najväčší automobilový trh v Číne vstupuje uprostred cenovej vojny. Chce sa stať jedným z piatich najväčších výrobcov áut na svete.Zdieľať
Xiaomi začne koncom marca dodávať svoj prvý elektromobil SU7

Akcie Xiaomi reagovali na správu prudkým rastom. Na burze v Hongkongu si pred záverom obchodovania pripisovali 12 %.

Vozidlá Xiaomi bude v Pekingu vyrábať divízia čínskej skupiny BAIC s ročnou kapacitou 200-tisíc áut.

Xiaomi sa zaviazalo, že do 10 rokov investuje do áut desať miliárd dolárov. Povolenie od regulátorov dostalo ako jedna z mála firiem, pretože úrady sa obávajú previsu ponuky.

Čo hovoria analytici:

Podľa analytikov operačný systém vozidla zdieľaný s telefónmi a ďalšími elektronickými zariadeniami Xiaomi osloví najmä existujúcich zákazníkov firmy. Plán vyrábať elektromobil oznámila v roku 2021.

Kontext:

Predaj elektromobilov v Číne za prvé dva mesiace roka stúpol medziročne o 18 %, za celý vlaňajšok sa zvýšil o 21 %.

Čínski výrobcovia na čele s lídrom trhu, automobilkou BYD, pre pokles dopytu výrazne znížili ceny na domácom trhu.

Takéto sú parametre prvého elektromobilu Xiaomi

Podľa informácií od čínskeho Ministerstva priemyslu a informačných technológií (MIIT) bude Xiaomi SU7 elektrický sedan s viacerými konfiguráciami. Rozmery vozidla sú 4997/1963/1455 mm a rázvor kolies dosahuje 3000 mm.

Xiaomi sa rozhodlo ponúknuť dve veľkosti kolies – 19″ a 20″, s pneumatikami o špecifikáciách 245/45 R19 a 245/40 R20. Zaujímavosťou je aj možnosť výberu verzie so systémom LiDAR na čelnom skle, ktorý môže svedčiť o pokročilých bezpečnostných a asistenčných funkcionalitách, napríklad systém podobný autopilotovi.

Čo sa týka pohonu, Xiaomi SU7 ponúka dve konfigurácie: zadný pohon s motorom 220 kW a pohon všetkých kolies s maximálnym výkonom 495 kW (220 kW + 275 kW). Kapacita batérie sa odlišuje podľa verzie – lacnejšie modely dostanú akumulátor od BYD, zatiaľ čo drahšie možnosti budú vybavené trojzložkovou batériou od CATL. Tieto varianty majú zabezpečiť, aby si zákazníci mohli vybrať podľa svojich preferencií a rozpočtu.

Budeš auto odomykať pomocou rozpoznávania tváre?

Podľa dostupných dokumentov a informácií, Xiaomi SU7 príde s kamerou na B-stĺpci, čo môže svedčiť o možnosti odomykania vozidla pomocou rozpoznávania tváre. Taktiež je plánovaný aktívny zadný spojler pre niektoré verzie, čo by mohlo prispieť k aerodynamike a športovému dizajnu.

Xiaomi SU7 tiež dostane systém ETC (Electronic Toll Collection), ktorý umožňuje vodičom automaticky platiť mýto na čínskych diaľniciach bez zastavenia vozidla. Toto je inteligentné riešenie, ktoré môže prispieť k plynulosti cestovania a eliminovať nepríjemnosti spojené s rušnými diaľničnými bránami. Na Slovensku samozrejme takýto systém mýtneho nemáme a je otázne, či ETC na prvom elektromobile Xiaomi bude fungovať aj mimo územia Číny.

SU7 predstavuje aj spojenie medzi svetom smartfónov a áut prostredníctvom Xiaomi HyperOS, vlastného operačného systému spoločnosti Xiaomi. Táto integrácia má poskytnúť jednotné užívateľské rozhranie.

 


Tagy: Xiaomi SU7
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vláda má podľa Tomáša Tarabu o zmenách v RTVS hlasovať do konca marca. KDA a SAS nesúhlasia
<< predchádzajúci článok
„Single“ pojem je už každému známy, čo sú to však mingle alebo LAT vzťahy?