03. októbra 2005

Víkendový úlovok: štyri kovy

Slovenský vodný slalom prežil bohatý víkend v austrálskom Penrithe. Na 29. svetovom šampionáte získal v oba dni po dva kovy (1-1-2).

Polovica z ôsmich finálových štartov (v semifinále bolo 11 lodí) bola medailová. Tú najjagavejšiu - zlatú - vylovila z penrithského kanála kajakárka Elena Kaliská. Pre 33-ročnú olympijskú víťazku, zverenku Petra Mráza, je to premiérový vzácny kov na MS. Kaliská zvládla semifinálové a finálové kolo s 22 bránkami bezchybne, a od druhej Nemky Planertovej ju delili takmer tri sekundy. Z ďalších dvoch zástupkýň sa dostala do finále len Gabriela Zamišková (10.), neskôr ju však diskvalifikovali. Sklamaná bola Jana Dukátová, ktorá obsadila v semifinále 20. priečku.
Na rozdiel od Kaliskej 26-ročný Michal Martikán, ktorý si vybojoval v singlkanoe bronz, už má na svojom konte za uplynulé desaťročie deväť (5-0-4) kovov. V dnešný záverečný deň šampionátu mal šancu pridať v hliadkach jubilejný desiaty. Martikán napriek bronzu nebol po finálovej jazde spokojný. Po semifinále viedol s náskokom 2,11 sekundy pred Bellom, no vo finále dosiahol až piaty čas a klesol na tretiu priečku - s odstupom 1,38 s od zlatého Austrálčana Bella. Naopak, tretím najrýchlejším časom si vo finále o dve priečky polepšil predtým ôsmy Juraj Minčík.
Životný úspech dosiahli v deblkanoe 28-roční Milan Kubáň a Marián Olejník - získali svoju prvú medailu. Po semifinále štvrtá posádka zajazdila druhý čas a poskočila na druhý stupienok. Ten stratili bratanci Ladislav a Peter Škantárovci - finále im nevyšlo a klesli na konečné 6. miesto. Potupu zažili dvojnásobní olympijskí víťazi bratia Hochschornerovci. Podišli štvrtú bránku pred cieľom, museli sa do nej vracať, a tak mali takú časovú stratu, že sa do finále nevmestili.

Prečo Zamišková nenastúpila
Problém nastal s pomocníkom, ktorý púšťal lode na pas, laicky povedané na vlek, aby mali orientáciu v čase. Gabika tým, že nevie po anglicky, ho nepochopila a myslela si, že má čakať dole, že má do štartu ešte päť minút. Takže sa vlastne nedostavila na štart.

Cibák písal históriu
V mužskom kajaku sa lámala história - Slovensko získalo prvú medailu. Peter Cibák (na fotografii vpravo), po semifinále desiaty, poskočil o sedem priečok na bronzový stupienok. Pre väčšinu ostatných to bolo výkonnostné Waterloo. Žiaľ, aj pre Jána Šajbidora, ktorý  šokoval najlepším časom v semifinále a bezchybnou životnou jazdou. Vo finále nazbieral 6 trestných sekúnd a skončil siedmy.