Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

21. mája 2020

Virtuálne safari upozorňuje na potrebnú pomoc pre zvieratá v čase koronakrízyVirtuálne safari sprostredkúvajú ľuďom prírodné parky, ktoré pre pandémiu nového koronavírusu nemôžu navštíviť, a zároveň upozorňujú na ...Zdieľať
virus_outbreak_virtual_safaris_18267 dfaf41c320b2488d9cd5c6b3a027a794 676x451 21.5.2020  - Virtuálne safari sprostredkúvajú ľuďom prírodné parky, ktoré pre pandémiu nového koronavírusu nemôžu navštíviť, a zároveň upozorňujú na pomoc, ktoré africké safari potrebujú, keď nemajú turistov.


Niektorí prevádzkovatelia vysielajú na sociálnych médiách dianie zo svojich safari parkov a dúfajú, že tak pomôžu udržať pozornosť ľudí smerom k ohrozeným a ďalším druhom voľne žijúcich zvierat.

Gaučové safari


Zamestnanci rezervácie Ol Pejeta v Keni napríklad vytvorili takzvané "Gaučové safari", v rámci ktorého jazdia autom po areáli a s pomocou smartfónu nahrávajú tamojšie dianie.

"Jedným zo spôsobov, ako sa snažíme byť inovatívni, je pozerať sa na virtuálne spôsoby, ako priviesť divočinu do domovov ľudí, do ich televíznych prijímačov a do ich telefónov," vysvetlil výkonný riaditeľ rezervácie Richard Vigne.

Vzácne druhy


Diváci a diváčky prostredníctvom Gaučového safari môžu vidieť napríklad posledné dve žijúce samice nosorožca tuponosého severného (Ceratotherium simum cottoni). Vedci sa snažia tento druh nosorožcov zachrániť, a to s pomocou mimotelového oplodnenia vajíčok spomínaných samíc a zmrazených spermií už mŕtvych samcov.

Podľa tvorkyne virtuálneho safari v Ol Pejeta, študentky zoológie Ellie Jones-Perrott, je "veľmi dôležité naďalej zvyšovať povedomie". Ich snahy však miestami komplikuje obmedzený internet vo vidieckych oblastiach, pre ktorý takéto živé vysielania môžu byť nestabilné.

"Pripojenie môže byť niekedy náhodné, vypadáva nám signál hlavne, keď vidíme zaujímavé veci, ako napríklad leoparda, ktorý často žije v kroví. Je ťažké vysielať naživo bez prerušovania," skonštatovala Jones-Perrott.


Zdroj: Webnoviny.sk - Virtuálne safari upozorňuje na potrebnú pomoc pre zvieratá v čase koronakrízy © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Austrálii po prvý raz identifikovali vzácneho bezzubého dinosaura
<< predchádzajúci článok
Videokomunikácia sa teší obľube, ľudia by pri jej používaní mali byť opatrní

Virtuálne safari upozorňuje na potrebnú pomoc pre zvieratá v čase koronakrízy - diskusné fórum čitateľov