24. mája 2007

Víťazom Ligy majstrov 2006-07 AC Miláno

Futbalisti talianskeho veľkoklubu AC Miláno sa stali víťazmi Ligy majstrov v ročníku 2006/07. Milánčania si vo finále najprestížnejšej európskej klubovej pohárovej súťaže poradili v stredu ...

ATÉNY 23. mája (WEBNOVINY) - Futbalisti talianskeho veľkoklubu AC Miláno sa stali víťazmi Ligy majstrov v ročníku 2006/07. Milánčania si vo finále najprestížnejšej európskej klubovej pohárovej súťaže poradili v stredu večer s FC Liverpool 2:1 (1:0). O oba góly víťazov sa na Olympijskom štadióne v Aténach postaral skúsený útočník Filippo Inzaghi. Najprv na konci prvého polčasu šťastne tečoval priamy kop Pirla a v 82. min pridal druhý gól, keď uspel sám zoči-voči brankárovi Reinovi. Liverpoolu sa podarilo ako-tak zdramatizovať záver, keď bol v 89. min hlavou úspešný Dirk Kuyt.

AC Miláno získalo prestížnu trofej už po siedmy raz, pričom má na konte 11 finálových účastí. Kapitán Paolo Maldini sa z ôsmich finálových pokusov teší po piaty raz a jeho spoluhráč Clarence Seedord si pripísal štvrtý triumf, druhý v drese AC. Futbalistom zo San Sira sa navyše podarilo oplatiť Liverpoolu nešťastnú finálovú prehru spred dvoch rokov, keď sa v Istanbule Angličania po gólovej prestrelke 3:3 tešili z víťazstva po strelách zo značky pokutového kopu. Pre AC sú Atény šťastným mestom, keďže v metropole Grécka triumfovali jeho hráči vo finále LM aj pred 13 rokmi po suverénnom víťazstve 4:0 nad FC Barcelona.

Finále LM 2006/07 - Atény:

AC Miláno - FC Liverpool 2:1 (1:0)

Góly: 45. a 82. F. Inzaghi - 89. Kuyt, ŽK: 40. Gattuso, 52. Jankulovski - 58. Mascherano, 60. Carragher, rozhodovali: Fandel - Kadach, Wezel (všetci Nem.), 70 000 divákov

AC Miláno: Dida - Oddo, Nesta, Maldini, Jankulovski (79. Kaladze) - Gattuso, Pirlo, Ambrosini - Seedorf (90.+ Favalli), Kaká - F. Inzaghi (88. Gilardino)

FC Liverpool: Reina - Finnan (88. Arbeloa), Carragher, Agger, Riise - Xabi Alonso, Mascherano (78. Crouch) - Pennant, Gerrard, Zenden (59. Kewell) - Kuyt

V prvom polčase zostali obaja finalisti veľa dlžní svojej povesti a výkonom, ktoré predvádzali počas práve vrcholiacej sezóny. Liverpool bol aktívnejší, lebo na rozdiel od AC sa snažil niekoľkými hráčmi napádať rozohrávku svojho súpera. Takto sa zrodila v 10. min chyba českého obrancu Jankulovského a prvá strela medzi žrde v podaní Pennanta. Dida bol však pozorný. Na druhej strane to skúšal v 17. min brazílsky klenot "rossoneri" Kaká, ale jeho strela nemohla Reinu ohroziť. O ďalších 10 minút sa prezentoval ostrou strelou k pravej žrdi Xabi Alonso, Dida však zasahovať nemusel. Keď sa už zdalo, že tímy pôjdu do kabín za bezgólového stavu, v 45. min prišiel taliansky úder. Po Faule Xabiho Alonsa na Kaká zahrával priamy kop z ideálnej pozície spoza šestnástky Pirlo. Strela z jeho kopačky sa šťastne odrazila od Inzaghiho a odtiaľ za chrbát brankára Reinu - 1:0. Útočník AC strelil už svoj 37. gól v Lige majstrov, jeden z najdôležitejších.

V druhom polčase mal Liverpool príležitosť na vyrovnanie v 63. min. Kapitán Gerrard sa individuálne dostal cez Nestu až do šestnástke, ale z ľavej strany nezakončil dôrazne. Ešte predtým mal opäť možnosť priameho kopu Pirlo, mieril nad bránku Liverpoolu. "The Reds" mali loptu častejšie na kopačkách, ale neboli nebezpeční. V 82. min prišiel druhý a rozhodujúci úder Milána a opäť v podaní Inzaghiho. Tridsaťtriročný skúsený útočník si ideálne nabehol za chrbát anglickej obrany na kolmicu od Kaká a hokejovým blafákom oklamal Reinu - 2:0.

V 89. min sa Liverpoolu predsa len podarilo znížiť a zdramatizovať záver. Po rohovom kope Pennanta a predĺžení Aggera prekonal Didu presnou hlavičkou Holanďan Kuyt - 2:1. Záver si však už hráči talianskeho tímu postrážili a triumf nad Liverpoolom na rozdiel spred dvoch rokov nenechali ujsť.

Hlasy:

Gennaro Gattuso (stredopoliar AC Miláno): "Prehru spred dvoch rokov s Liverpoolom budem nosiť v sebe do konca života, ale dnes sú to oni (hráči Liverpoolu - pozn.), kto smúti a plače. My sme naopak šťastím bez seba."

Steven Gerrard (stredopoliar a kapitán FC Liverpool): "Lepší dnes vyhral. V prvom polčase sme kontrolovali hru, ale po prestávke už nie. AC Miláno je špičkové mužstvo a vo finále to jeho hráči dokázali. Nám nezostáva nič iné, len sa o rok pokúsiť o víťazstvo znova."