Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

24. februára 2021

Vláda schválila trvalý kurzarbeit, ale živnostníkov zo schémy pomoci vylúčila


Tagy: kurzarbeit

Od začiatku budúceho roka sa na Slovensku zavedie tzv. trvalý kurzarbeit. Vyplýva to z návrhu zákona o podpore v čase skrátenej práce, ktorý v stredu schválila vláda. Štát bude cez úrady práce vyplácať ...Zdieľať
kurz

24.2.2021  - Od začiatku budúceho roka sa na Slovensku zavedie tzv. trvalý kurzarbeit. Vyplýva to z návrhu zákona o podpore v čase skrátenej práce, ktorý v stredu schválila vláda. Štát bude cez úrady práce vyplácať zamestnancovi náhradu mzdy alebo platu v čase, keď mu zamestnávateľ nemôže prideľovať prácu v pôvodne dohodnutom rozsahu.

Hoci ministerstvo práce a sociálnych vecí navrhovalo do tohto systému zahrnúť aj samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), trvalý kurzarbeit bude nakoniec určený len pre zamestnancov a zamestnávateľov.

 

Príliš nízke dávky


Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak nezahrnutie SZČO do trvalého kurzarbeitu zdôvodňuje tým, že by sa im tým mierne zvýšili sociálne odvody. Upozornil tiež na to, že osem z desiatich živnostníkov platí minimálne sociálne odvody, a preto by z tohto systému mali nárok na príliš nízke dávky.

"Súčasná schéma pomoci je pre nich výhodnejšia," zdôraznil po pondelkovom rokovaní tripartity. Rezort práce a sociálnych vecí tiež upustil od vytvorenia nového fondu na podporu zamestnanosti. Minister Krajniak to zdôvodnil tým, že by to ročne stálo 130 miliónov eur.

"Nemohli by sme ich použiť na podporu zamestnanosti, ale museli by sme ich viazať v tomto fonde," tvrdí. Nárok na dávky z trvalého kurzarbeitu bude však zamestnancom vznikať. "Keď príde veľká kríza, štát jednorazovo naleje peniaze do systému," dodal v pondelok Krajniak.

Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak po stredajšom rokovaní vlády potvrdil, že nový fond zamestnanosti nevznikne. Súčasne potvrdil, že pre SZČO sa popri trvalom kurzarbeite vždy aktivuje osobitná schéma pre podnikateľov. "V zákone o službách zamestnanosti bude odvolávka na to, že vždy, keď bude aktivovaný kurzarbeit pre zamestnávateľov, súčasne sa vždy aktivuje aj schéma pre SZČO," povedal.

 

 

Zamestnanec dostane 80 percent mzdy


Finančná pomoc pre zamestnávateľov bude pozostávať z príspevku na čiastočnú úhradu mzdových nákladov na zamestnanca za každú hodinu prekážky v práci na strane zamestnávateľa v čase skrátenej práce v sume 60 percent priemerného hodinového zárobku zamestnanca.

Maximálnym základom na výpočet príspevku podľa štátneho tajomníka rezortu práce Borisa Ažaltoviča bude dvojnásobok priemernej mzdy na Slovensku, tento rok je to približne 2 200 eur. Maximálna suma príspevku by podľa neho mala mala dosiahnuť 1 340 eur. "Ďalších 20 percent k tomu pridáva zamestnávateľ tak, aby zamestnanec dostal 80 percent mzdy," dodal štátny tajomník.

Trvalý kurzarbeit má pomôcť zamestnávateľom a zamestnancom v krízových časoch podobne, ako im v súčasnosti pomáha projekt Prvá pomoc. Aktivuje sa pri prekážke v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej zamestnávateľ nemôže najmenej tretine zamestnancov prideľovať prácu v rozsahu najmenej 10 percent ustanoveného týždenného pracovného času.

 

 

Pracovné miesto musí zostať zachované


Za vonkajší faktor, ktorý má dočasný charakter a zamestnávateľ ho nemohol ovplyvniť, sa bude považovať najmä mimoriadna situácia, výnimočný stav alebo núdzový stav, mimoriadna okolnosť alebo okolnosti vyššej moci.

Podporu v čase skrátenej práce má štát poskytovať najviac šesť mesiacov počas 24 po sebe nasledujúcich mesiacov.

Vláda bude môcť svojím nariadením ustanoviť dlhšie obdobie poskytovania podpory. Zamestnávateľ bude povinný zachovať pracovné miesto, na ktoré mu štát poskytol podporu, najmenej dva mesiace po skončení poberania podpory.


Zdroj: Webnoviny.sk - Vláda schválila trvalý kurzarbeit, ale živnostníkov zo schémy pomoci vylúčila © SITA Všetky práva vyhradené.

Tagy: kurzarbeit
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vodičov v Bratislave čakajú zmeny na Prístavnom moste, uzatvoria diaľničnú vetvu
<< predchádzajúci článok
MetLife spustila online nahlasovanie poistných udalostí