Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

24. februára 2021

Vláda posunula splatnosť sociálnych odvodov aj za február, pozor však na výšku obratuČasti zamestnávateľov a samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) sa posunie splatnosť sociálnych odvodov za február z marca na koniec júna tohto roka. V stredu o tom rozhodla vláda. Týka sa to ...Zdieľať
gettyimages 1093663950 676x493 24.2.2021 (Webnoviny.sk) - Časti zamestnávateľov a samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) sa posunie splatnosť sociálnych odvodov za február z marca na koniec júna tohto roka. V stredu o tom rozhodla vláda. Týka sa to zamestnávateľov a povinne poistených SZČO, ktorých obrat alebo príjem z podnikania klesol najmenej o 40 percent.


Posun splatnosti z marca na koniec júna sa vzťahuje aj na príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, ktoré povinne platí zamestnávateľ za zamestnanca vykonávajúceho tzv. rizikovú prácu. Ministerstvo práce a sociálnych vecí odhaduje, že pre tento krok vyberie Sociálna poisťovňa za február na poistnom o 16,3 milióna eur menej.

Odklad dostali aj odvody za december


Vláda už v decembri minulého roka rozhodla o tom, že pre zamestnávateľov a SZČO s poklesom obratu najmenej o 40 percent posunie splatnosť sociálnych odvodov za marec, máj, jún a júl vlaňajška z 31. decembra na 30. jún tohto roka.

Do 30. júna tohto roka sa časti podnikateľov po rozhodnutí vlády takisto odložila splatnosť poistného na sociálne poistenie za december minulého roka a január tohto roka. Poistné, ktoré platí zamestnanec, a odvádza ho jeho zamestnávateľ, je zamestnávateľ naďalej povinný odvádzať v pôvodných termínoch splatnosti.

Vláde umožňuje posunúť termín splatnosti zákon


Vláda môže podľa zákona o sociálnom poistení stanoviť obdobie, za ktoré sa má platiť poistné na sociálne poistenie v inom ako v štandardnom termíne splatnosti, a tiež posunúť termín splatnosti tohto poistného.

Umožňuje to novela zákona o sociálnom poistení, ktorú začiatkom apríla minulého roka schválil parlament v skrátenom legislatívnom konaní.


Zdroj: Webnoviny.sk - Vláda posunula splatnosť sociálnych odvodov aj za február, pozor však na výšku obratu © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kolíková: Ak nebudeme mať núdzový stav, tak necháme ľudí napospas osudu
<< predchádzajúci článok
Hoax o vakcíne AstraZeneca šíria tisíce ľudí, číslice 2008 na konci sú čistou zhodou náhod

Vláda posunula splatnosť sociálnych odvodov aj za február, pozor však na výšku obratu - diskusné fórum čitateľov