Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

28. októbra 2017

Vladimír Kompánek približoval výtvarnou rečou poetiku domovaNa archívnej snímke Vladimír Kompánek.Zdieľať
Na archívnej snímke Vladimír Kompánek. Foto: TASR
Rajec/Bratislava 28. októbra (TASR) - Akademický maliar a sochár Vladimír Kompánek bol jedným zo zakladajúcich členov Skupiny Mikuláša Galandu, hlásiacej sa k odkazu moderny a formujúcej vlastné výpovede o okolitom svete. Venoval sa komornej a monumentálnej sochárskej tvorbe, drevenej hračke, kresbe, ilustrácii a od polovice 70. rokov 20. storočia aj maľbe. V sobotu 28. októbra uplynie 90 rokov od jeho narodenia.


Vo svojej tvorbe tematizoval slovenskú krajinu, motívy z rodného kraja, ľudové zvyky a hmotnú kultúru.

Vladimír Kompánek sa narodil 28. októbra 1927 v Rajci. V rokoch 1949-1954 študoval na Vysokej škole výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave na oddelení grafiky u profesora Dezidera Millyho a na oddelení figurálneho sochárstva u profesora Jozefa Kostku. V rokoch 1964 a 1966 reprezentoval Slovensko na Bienále umenia v talianskych Benátkach. Významnú Cenu Johanna Gottfrieda von Herdera vo Viedni (Rakúsko) získal umelec v roku 1967. V tom istom roku sa zúčastnil na EXPO'67 v kanadskom Montreale.

V roku 1968 sa Vladimír Kompánek aktívne zapojil do spoločenského procesu a podieľal sa na vydávaní Súkromných listov Skupiny Mikuláša Galandu. Sedemdesiate a osemdesiate roky minulého storočia sa v jeho tvorbe nesú v znamení maľby. Vznikajú prvé oleje - od mytologických a fašiangových scén cez zimné motívy a krajinu až k znaku a archetypálnym symbolom. Neskôr sa pripájajú ďalšie námety – "únosy", variácie na témy "kráska a zviera" či "maliar a model". Nová inšpirácia sa objavuje i v sochárskej tvorbe - vznikajú "penáti", a "poľné znaky".

Slovensko reprezentoval umelec svojou tvorbou aj v roku 1970 na EXPO v japonskej Osake.

Výtvarník je laureátom ďalších významných ocenení ako ceny Cypriána Majerníka (1965), ceny Miloša Bazovského (2003), ceny Martina Benku (2002) a štátneho vyznamenania Rad Ľudovíta Štúra (2007). V roku 2008 sa stal držiteľom Krištáľového krídla - mimoriadnej ceny za celoživotné dielo.

Vladimír Kompánek, maliar a sochár európskeho formátu napísal aj knihu s názvom Impresie (2008). Literárne dielo, ilustrované majstrovými prácami, zachytáva umelcove celoživotné úvahy, myšlienky, spomienky, impresie a vyznania.

Akademický sochár a maliar Vladimír Kompánek zomrel 20. januára 2011 vo veku 83 rokov v Bratislave po krátkej a ťažkej chorobe.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Takmer 400 sysľov zo Slovenského krasu sa uložilo na zimný spánok
<< predchádzajúci článok
Mireille Mathieu opäť priniesla do Bratislavy pravý francúzsky šansón

Vladimír Kompánek približoval výtvarnou rečou poetiku domova - diskusné fórum čitateľov