16. júla 2006

Vo Francúzsku ďalší zápis M. Schumachera do histórie

Víťazom Veľkej ceny Francúzska, jedenásteho podujatia tohtoročného seriálu majstrovstiev sveta formuly 1, sa stal na okruhu v Magny Cours jazdec tímu Ferrari Michael Schumacher. Sedemnásobný majster ...

MAGNY COURS 16. júla (WEBNOVINY) - Víťazom Veľkej ceny Francúzska, jedenásteho podujatia tohtoročného seriálu majstrovstiev sveta formuly 1, sa stal na okruhu v Magny Cours jazdec tímu Ferrari Michael Schumacher. Sedemnásobný majster sveta si zopakoval víťazstvo z predchádzajúcej Veľkej ceny USA, v tejto sezóne zvíťazil už štvrtýkrát a celkovo je to už jeho 88. triumf v F1 v kariére. Schumacher sa zároveň v nedeľu zapísal do histórie, keď ako prvý jazdec v dejinách F1 vyhral niektoré z podujatí osemkrát. Jednotka stajne z Maranella o málo znížila náskok svojho rivala v boji o titul majstra sveta Fernanda Alonsa, na ktorého na 2. pozícii poradia po jedenástich pretekoch stráca 17 bodov. Španiel na domácej trati tímu Renault skončil najmä vďaka tímovej taktike na 2. mieste, keď predstihol ďalšieho jazdca Ferrari Felipeho Massu. Alonso išiel na dve zastávky v boxoch, Massa na tri, čo rozhodlo. Na 4. mieste skončil Ralf Schumacher, ktorého toyota bola vo Francúzsku jasne rýchlejšia ako mclaren Kimiho Räikkönena. Preteky sledovali vypredané tribúny, na ktorých bolo 84-tisíc divákov oblečených zväčša do modrých a žltých farieb tímu Renault. "Mali sme dobrý štart a od toho sa odvíjali celé preteky. Neboli sme si istí stavom našich áut. Počas tréningov sme pri dlhých jazdách mali problémy, aj preto sme vsadili na tri zastávky v boxoch. Bola to skutočná naháňačka, ale naše auto a pneumatiky bol absolútne fantastické," povedal v cieli Michael Schumacher.

Michael Schumacher vyhral v Magny Cours prakticky systémom štart - cieľ. Prvé miesto, ktoré si vybojoval v sobotňajšej kvalifikácii, opustil len po zastávkach v boxoch a svojim súperom sa od prvých metrov neustále vzďaľoval. Veľmi dobre v horúcom slnečnom počasí (teploty okolo 35°C) jazdil aj Massa, ktorý sa neustále držal pred Alonsom. Obaja sa dostali do vzájomného súboja hneď v prvých zákrutách, ale Brazílčan si svoje miesto ubránil. Alonso potom skúšal ešte Massu predbehnúť v 6. kole, ale opäť bol neúspešný. Tím Renault preto zmenil taktiku, úradujúceho majstra sveta nechal v boxoch trochu dlhšie a natankoval väčšie množstvo paliva. Massa mal o zastávku pri mechanikoch viac a to rozhodlo. Rovnako bol trikrát v boxoch aj Michael Schumacher, ale ten mal v nedeľu vo Francúzsku jednoznačne najrýchlejšie auto a bez problémov svoju pozíciu obhajoval. V cieli vyhral pred Alonsom o vyše 10 sekúnd. Preteky v Magny Cours sa išli veľmi hladko, autá obchádzali významnejšie poruchy, havárie neboli a na trať nemuselo ani raz vyraziť safety car.

Výsledky - Veľká cena Francúzska (11. podujatie MS F1):

Konečné poradie: 1. Michael Schumacher (Nem.) Ferrari 1:32:07,803, 2. Fernando Alonso (Šp.) Renault +10,131, 3. Felipe Massa (Braz.) Ferrari +22,546, 4. Ralf Schumacher (Nem.) Toyota +27,212, 5. Kimi Räikkönen (Fín.) McLaren +30,006, 6. Giancarlo Fisichella (Tal.) Renault +45,265, 7. Pedro de la Rosa (Šp.) McLaren +49,407, 8. Nick Heidfeld (Nem.) BMW Sauber +1 kolo, 9. David Coulthard (V. Brit.) Red Bull +1 kolo, 10. Scott Speed (USA) Toro Rosso +1 kolo, 11. Jacques Villeneuve (Kan.) BMW Sauber +1 kolo, 12. Christian Klien (Rak.) Red Bull +1 kolo, 13. Vitantonio Liuzzi (Tal.) Toro Rosso +1 kolo, 14. Nico Rosberg (Nem.) Williams +2 kolá, 15. Christijan Albers (Hol.) Midland +2 kolá, 16. Franck Montagny (Fr.) Super Aguri +3 kolá

Poradie MS (po 11 podujatiach): 1. Fernando Alonso (Šp.) 96 bodov, 2. Michael Schumacher (Nem.) 79, 3. Giancarlo Fisichella (Tal.) 46, 4. Kimi Räikkönen (Fín.) 43, 5. Felipe Massa (Braz.) 42, 6. Juan Pablo Montoya (Kol.) 26, 7. Jenson Button (V. Brit.) 16, 8. Rubens Barrichello (Braz.) 16, 9. Ralf Schumacher (Nem.) 13, 10. Nick Heidfeld (Nem.) 13

Pohár konštruktérov: 1. Renault 142, 2. Ferrari 121, 3. McLaren-Mercedes 71, 4. Honda 32, 5. Toyota 21, 6. BMW Sauber 20, 7. Red Bull 11, 8. Williams-BMW 10, 9. Toro Rosso 1