Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

13. októbra 2021

Vo veku 101 rokov zomrel Hubert Germain, bol vyznamenaným bojovníkom odboja


Tagy: Úmrtie

Vo veku 101 rokov zomrel Hubert Germain, posledný žijúci člen elitnej skupiny vyznamenaných bojovníkov francúzskeho protinacistického odboja počas druhej svetovej vojny. Jeho úmrtie v utorok ...Zdieľať
france_obit_germain_80422 e8d75650e0014fc2a6f3e6eb51e18b52 convertimage 676x451 13.10.2021 (Webnoviny.sk) - Vo veku 101 rokov zomrel Hubert Germain, posledný žijúci člen elitnej skupiny vyznamenaných bojovníkov francúzskeho protinacistického odboja počas druhej svetovej vojny.


Jeho úmrtie v utorok potvrdil úrad prezidenta, podľa ktorého Germain „stelesnil storočie slobody“.

Odovzdal radšej prázdny papier


Hubert Germain sa narodil 6. augusta 1920 v Paríži. Keď v júni 1940 Francúzsko kapitulovalo pred nacistami, absolvoval vstupné testy na námornú akadémiu.

„Keď vstal od skúšobného stola, odovzdal radšej prázdny papier, než aby dal prázdny šek Francúzsku, ktoré išlo spať a ktoré sa vzdalo rezignácii a odriekaniu,“ uviedla kancelária prezidenta Emmanuela Macrona vo vyhlásení.

Krátko pred 20. narodeninami Germain utiekol do Londýna, kde sa pridal k silám generála Charlesa de Gaullea. Bojoval v Taliansku, Egypte, Líbyi i na území dnešnej Sýrie a zúčastnil sa aj na vylodení spojencov v Provensalsku v roku 1944.

Posledný žijúci člen skupiny


De Gaulle ho neskôr vyznamenal Radom oslobodenia. Túto poctu si vyslúžilo 1 038 ľudí, ktorých volali Spoločníkmi oslobodenia. Podľa Múzea Radu oslobodenia bol Germain posledný žijúci člen skupiny. „S odchodom posledného predstaviteľa tohto rytierstva 20. storočia sa obracia stránka našich dejín,“ vyjadrila sa v utorok ministerka obrany Florence Parlyová.

Po vojne Germain pôsobil ako starosta, poslanec aj vládny minister. Prinajmenšom do 99 rokov sa zúčastňoval na pamätných vojnových podujatiach.

Smútočný obrad sa uskutoční v nadchádzajúcich dňoch v parížskej Invalidovni, uviedla Macronova kancelária. Germaina pochovajú 11. novembra, na Deň prímeria, na pamätnom mieste Mont-Valérien západne od Paríža.


Zdroj: Webnoviny.sk - Vo veku 101 rokov zomrel Hubert Germain, bol vyznamenaným bojovníkom odboja © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: Úmrtie
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Holandskí panovníci nemusia pre sobáš s osobou rovnakého pohlavia abdikovať, parlament nemá výhrady
<< predchádzajúci článok
Hladina morí bude stúpať, aj keď zastavíme globálne otepľovanie

Vo veku 101 rokov zomrel Hubert Germain, bol vyznamenaným bojovníkom odboja - diskusné fórum čitateľov