Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

24. októbra 2011

Vo voľbách v Tunisku vedú islamistiPo prvých demokratických voľbách v Tunisku vedie islamistická strana Ennahdá (Renesancia). Podľa vlastných údajov získala najmenej 60 kresiel v 217- člennom zhromaždení, ktoré zvolí dočasného ...Zdieľať
bez nazvu TUNIS 24. októbra (WEBNOVINY) - Po prvých demokratických voľbách v Tunisku vedie islamistická strana Ennahdá (Renesancia). Podľa vlastných údajov získala najmenej 60 kresiel v 217- člennom zhromaždení, ktoré zvolí dočasného prezidenta, a hlava štátu nového premiéra.


Premiér bude v funkcii do schválenia novej ústavy a vyhlásenia nových volieb. "V ústavnom zhromaždení budeme mať 60 až 65 kresiel," uviedol nemenovaný člen strany na základe ich vlastných povolebných prieskumov. Už skôr v pondelok Ennahdá oznámila, že získala okolo 40 percent hlasov. Vo všeobecnosti sa víťazstvo islamistov očakávalo.

V Tunisku sa v nedeľu konali prvé parlamentné voľby po januárovom zosadení dlhoročného lídra. Severoafrická krajina bola zároveň prvou, kde sa začali masové protesty proti skostnatenému režimu, ich príklad úspešne nasledovali Egypt a Líbya.

V historickom hlasovaní sa o podporu uchádzalo viac ako sto registrovaných strán a viac ako 10-tisíc kandidátov. K najväčším favoritom patrila práve dlhé roky zakázaná strana Ennahdá, ktorá sľubuje vybudovanie demokracie na islamských základoch a taktiež ochranu práv žien. Volebná účasť bola viac než 90-percentná.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Filiálka mesiaca september 2011
<< predchádzajúci článok
ZMOS odmieta mix daní, nie však podiel na konsolidácii

Vo voľbách v Tunisku vedú islamisti - diskusné fórum čitateľov