Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. januára 2019

Vo vysokohorskom teréne je zvýšená lavínová hrozbaIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Liptovský Hrádok 14. januára (TASR) – Vplyvom sneženia a silného vetra sa vo vysokohorskom teréne slovenských pohorí vytvorilo zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. V Nízkych Tatrách je zrána ešte mierna hrozba, druhý stupeň, no tá popoludní vzrastie.


Filip Kyzek zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) v pondelok informoval, že najväčším lavínovým problémom je nový previaty sneh. Ten sa ukladá na záveterné svahy, najmä východných, juhovýchodných a južných expozícií a vytvára doskovitý sneh, snehové vankúše a preveje. „Uvoľnenie doskových lavín je tu možné už pri malom dodatočnom zaťažení. Ojedinele sa môžu vyskytnúť aj spontánne stredne veľké lavíny. Nebezpečenstvo bude vplyvom sneženia stúpať,“ upozornil.

Teplota vzduchu sa v pondelok pohybovala v rozpätí od mínus osem do mínus jedného stupňa Celzia, v najvyšších polohách Tatier do mínus 12 stupňov. Fúkal silný severozápadný vietor s rýchlosťou desať až 20 metrov za sekundu. Za posledných 24 hodín pripadlo do 15, v Nízkych Tatrách do piatich centimetrov nového snehu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Lokálne komunity sa môžu uchádzať o grant pre regionálny rozvoj
<< predchádzajúci článok
Gdansk organizuje odber krvi pre svojho dobodaného starostu

Vo vysokohorskom teréne je zvýšená lavínová hrozba - diskusné fórum čitateľov