Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

06. januára 2007

Vo vysokých horách stále 2. druhý stupeň nebezpečenstvaVo vysokohorskom teréne Vysokých a Západných Tatier a Malej Fatry trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, tj. 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. V ostatných pohoriach ...Zdieľať

BRATISLAVA 6. januára (WEBNOVINY) - Vo vysokohorskom teréne Vysokých a Západných Tatier a Malej Fatry trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, tj. 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. V ostatných pohoriach je malé lavínové nebezpečenstvo. tj. 1. stupeň. Možný je ojedinelý výskyt lavín pri mechanickom zaťažení alebo narušení snehovej pokrývky na svahoch so sklonom nad 40 stupňov. Väčšie samovoľne vzniknuté lavíny sa neočakávajú, údolné trasy sú bezpečné.
Tendencia lavínového nebezpečenstva na najbližších 24 hodín: pri predpokladaných zrážkach stúpajúca.

Dnes ráno bolo na horách zamračené, hmlisto so slabým snežením, v stredných a nižších polohách mrholilo. Teplota vzduchu sa pohybovala od -8°C do +4 °C. Na hrebeňoch hôr fúkal dosť čerstvý prevažne severozápadný vietor s rýchlosťou do 25 km/h, v najvyšších polohách čerstvý s rýchlosťou do 38 km/h. Za posledných 24 hodín pripadlo vo vysokohorskom teréne do 25 cm nového snehu. Vo Fatrách a Nízkych Tatrách je do 30 cm snehu. V Západných a Vysokých Tatrách je vo vysokohorskom teréne miestami do 125 cm snehu. Nový sneh je nafúkaný na starom zmrznutom až zľadovatenom povrchu, kde sa môžu nachádzať nestabilné snehové útvary (dosky, vankúše a preveje). Miestami sú v snehovej pokrývke aj menej stabilné formy hranatozrnného snehu. Celková výška snehovej pokrývky je veľmi nerovnomerne rozložená a dosahuje v jednotlivých pohoriach na toto obdobie len podpriemerné hodnoty.

Podrobnejšie na www.hzs.sk

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na STK platí aj overená kópia osvedčenia o evidencii vozidla
<< predchádzajúci článok
Na letisku v Denveri sa takmer zrazili lietadlá

Vo vysokých horách stále 2. druhý stupeň nebezpečenstva - diskusné fórum čitateľov