Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Počítače

04. decembra 2017

Vo vyspelých firmách na Západe umožňujú zamestnancom aj oddychovaťJedným zo spoločných znakov úspešných ľudí býva ich schopnosť málo spať a napriek tomu zostať výkonným. Spánok sa vo svete biznisu dosť neuznával. Firmy si však ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
 
Praha 4. decembra (TASR) - Jedným zo spoločných znakov úspešných ľudí býva ich schopnosť málo spať a napriek tomu zostať výkonným. Spánok sa vo svete biznisu dosť neuznával. Firmy si však začínajú uvedomovať, aké dôležité je, aby mali zamestnancov oddýchnutých. A tomu začali prispôsobovať aj interiéry svojich budov.


„Tvrdenia, že spánok je prejavom slabosti a že vyhorenie a spánková deprivácia sú prejavom chlapstva a sily, je mimoriadne zhubné,“ uviedla Arianna Huffingtonová, zakladateľka Balogu a neskôr aj vplyvného amerického média Huffington Post, na podceňovanie spánku doplatila. Pred desiatimi rokmi skolabovala od vyčerpania. Na základe osobných skúseností napísala knihu Spánková revolúcia a založila spoločnosť Thrive Global. V nej spoločnostiam radí, ako majú zvyšovať produktivitu svojich zamestnancov, ale zároveň ich nechať aj dostatočne odpočívať.

Väčšina ľudí spí menej, ako potrebuje. Zvyčajne sa tvrdí, že spať by sa malo medzi siedmimi a deviatimi hodinami. Prieskum britskej Národnej spánkovej nadácie zistil, že dospelí Briti spia priemerne 6 hodín a 49 minút, Američania 6 hodín a 31 minút, ale Japonci len 6 hodín a 22 minút.

Podľa prieskumu z roku 1942 spal človek vtedy priemerne 7,9 hodiny. Neskôr sa postupne začal skracovať.

Nedostatok spánku môže viesť k vážnemu poškodeniu spánku. Firmy si začínajú uvedomovať, že dostatočný oddych má vplyv na produktivitu zamestnancov. Málo spánku údajne stojí rozvinuté krajiny 2 % ich hrubého domáceho produktu ročne.

Zamestnávatelia preto dôležitosť odpočinku pracovníkov posúvajú na rebríčku svojich priorít vyššie.

Centrála Nike v americkom Portlande dostala priestory, v ktorých si zamestnanci môžu zdriemnuť. Môžu využívať aj flexibilné pracovné úväzky, ktoré vyhovujú biologickým hodinám pracovníkov. Spoločnosť Procter & Gamble zase reguluje systém osvetlenia, ktoré vplýva na hladinu melatonínu zodpovedného za spánok.

Nespáčov hodnotia firmy lepšie, lebo chodia ráno do práce skôr. Nočné sovy žnú postihy, lebo zvyčajne chodia neskoro. „Títo ľudia sú však pracovať do neskorých večerných hodín. Firmy začínajú chápať, že to nie je ich osobný nedostatok. Tak sú genetický naprogramovaní,“ uviedol neurológ Mathew Walker, autor knihy o spánku.
 

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Do Slovenského poľnohospodárskeho múzea príde Mikulášsky vlak
<< predchádzajúci článok
Muzikant Lehotský smúti, zomrel jeho talentovaný brat

Vo vyspelých firmách na Západe umožňujú zamestnancom aj oddychovať - diskusné fórum čitateľov