Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

13. septembra 2005

Voda priplavila nevraživosťZatopené domy a pivnice, uhynuté zvieratá, kontaminovaná voda v zatopených studniach, vzájomné upodozrievanie a nevraživosť.Zdieľať
Tak vyzeral včerajší deň v zaplavenom Vištuku a Budmericiach po tom, ako ich spustošila prívalová vlna spôsobená prietržou mračien. Rozhorčená babka z Vištuka dokonca starostu obvinila, že dážď aj záplavy spôsobil on sám!
Všetko trvalo 30 minút. Prívalová vlna, ktorá sa valila zo svahov Bieleho vŕšku, kde je skládka chemického odpadu, počas búrky dosahovala miestami výšku jeden meter. Brala doslova všetko, čo sa jej postavilo do cesty. Najskôr spustošila polia, potom vylamovala brány na domoch, zalievala dvory, pivnice a kántrila hospodárske zvieratá. „Videl som, ako sa prevalila cez cestu a valila sa mi do dvora,“ hovorí 68-ročný František Šumský z Budmeríc. „Rýchlo som utekal do záhrady, aby som zachránil zvieratá. Jedno prasiatko som zratoval, druhé sa, bohužiaľ, utopilo.“ To už voda siahala mužovi po prsia. V priebehu ďalších minút ubila na dvore všetko - sliepky, zajace a spustošila úrodu i hospodárske stavby. Za pár minút prišiel skoro o všetko. Majetok ani dom nemal poistený. Škody zatiaľ nevie odhadnúť nikto.
Vo Vištuku to včera doslova vrelo. Voda tu zaplavila asi desať domov, ani tu zatiaľ škody nevyčíslili. Pôjdu zrejme do státisícov korún. Z niektorých zaplavených studní starosta neodporúčal používať vodu. Ako nám potvrdil vedúci chemickej skládky Peter Takácz, je vylúčené, že studne znečistil chemický odpad zo skládky. Niektorí ľudia obviňovali starostu Jozefa Karaffa za znečistený potok, ktorý nevládal odvádzať záplavovú vodu. Podľa neho však potok nemá s povodňou nič spoločné. Rozvodnil sa až po tom, keď prívalová vlna zaplavila dedinu.
Jožo T. Schön

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ochrana pred medveďmi? Výstražná tabuľa!
<< predchádzajúci článok
Bratislava chce zriadiť megaškolu

Voda priplavila nevraživosť - diskusné fórum čitateľov