12. júla 2009

Vodná slalomárka Jana Dukátová sa stala víťazkou SP

Slovenka Jana Dukátová zvíťazila v pretekoch kajakárok v rámci záverečného III. kola Svetového pohára vo vodnom slalome v nemeckom Augsburgu a stala sa aj celkovou víťazkou seriálu. Majsterka sveta zo ...

AUGSBURG 12. júla (WEBNOVINY) - Slovenka Jana Dukátová zvíťazila v pretekoch kajakárok v rámci záverečného III. kola Svetového pohára vo vodnom slalome v nemeckom Augsburgu a stala sa aj celkovou víťazkou seriálu. Majsterka sveta zo šampionátu v Prahe v roku 2006 ukázala vo finálovej jazde v olympijskom augsburskom kanáli najpevnejšie nervy a suverénne najrýchlejším finálovým časom potvrdila aj zisk hlavnej trofeje. Na svojom konte má 182 bodov za dve prvenstvá a dve tretie miesta a už ju žiadna zo súperiek nemôže dostihnúť. Začiatkom augusta ešte budú v Kanade otvorené majstrovstvá Ameriky, na ktorých sa dajú získať body do celkovej klasifikácie, ale jej postavenie je už neohroziteľné. Druhá s vyše štvorsekundovým odstupom skončila Češka Štěpánka Hilgertová, tretia pozícia patrila domácej Nemke Jennifer Bongardtovej. Druhá Slovenka v desaťčlennom finále Gabriela Stacherová obsadila 6. miesto. Dvojnásobná olympijská víťazka a úradujúca majsterka Európy Elena Kaliská neuspela už v piatkovej kvalifikácii, keď obsadila 21., teda prvé nepostupové miesto.

"Jana išla perfektné jazdy. V semifinále to bolo na istotu, išla len toľko, koľko potrebovala na postup. Vo finále to potom napálila naplno a bolo z toho prvé miesto. Myslím si, že celkovou víťazkou Svetového pohára sa stala zaslúžene, veď počas celej sezóny ukazovala stabilne vysokú výkonnosť. My sme od začiatku roka išli cielene za celkovým prvenstvom, vyšlo to," povedal v prvej reakcii po pretekoch pre agentúru SITA jej tréner a vedúci slovenskej výpravy Róbert Orokocký.

"Pocity sú skvelé, som veľmi šťastná, že sa mi to podarilo. Trať bola náročná, technická. To mi vyhovovalo. V semifinále som nechcela nič pokaziť, len som si strážila postup do finále. Tam som už potom išla naplno. Všetko mi perfektne sadlo. Po prvých troch bránkach som cítila, že je to dobré. Už druhá bránka bola totiž dosť komplikovaná. Po piatej, ktorá bola na záver nepríjemnej kombinácie, som už vedela, že ak to sama nepokazím, bude z toho výborný výsledok. Bol tam ešte v druhej polovici jeden krízový moment, ale aj to som zvládla. Bolo treba až do cieľa ísť ostražito, ale nie ustráchane. Napokon som si mohla dovoliť ešte aj dva ´ťuky´ a stále by som zvíťazila. Bola to naozaj perfektná jazda," skomentovala svoj výkon 25-ročná Bratislavčanka. Z Augsburgu sa vráti domov na Slovensko. "Dám si týždeň voľnejší tréning, taký menší oddych po sérii pretekov Svetového pohára. Potom už sa začnem pripravovať na majstrovstvá sveta," zakončila Jana Dukátová.

Suverénnym víťazom pretekov kategórie C1 mužov sa v nemeckom Augsburgu stal Francúz Tony Estanguet. Dvojnásobný olympijský víťaz zo Sydney 2000 a Atén 2004 predviedol vo finále skutočne majstrovskú jazdu bez jediného väčšieho zaváhania. Ďalšie dve medailové priečky patrili domácim nemeckým reprezentantom. Sideris Tasiadis na striebornej pozícii zaostal za Estanguetom o 1,60 s, tretí Jan Benzien o 2,51 s. Jediný Slovák v desaťčlennom finále Matej Beňuš obsadil 5. priečku. V semifinále skončil štvrtý, vo finále si čas zlepšil o 2,5 s, ale na posun vo výsledkovej listine smerom vyššie to nestačilo. Alexander Slafkovský vynechal v semifinále jednu z bránok a s 50-sekundovou penalizáciou za toto porušenie pravidiel obsadil 18., teda už nepostupové miesto. Tretí slovenský singkanoista Karol Rozmuš skončil už v piatkovej kvalifikácii, keď dosiahol 21. čas - postupovalo iba dvadsať najlepších.