Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Voľby 2012

10. marca 2012

Voľby 2012: V niektorých obciach budú občania hlasovať aj v referendáchObyvatelia Kolárova a Tešedíkova v Nitrianskom kraji budú dnes v referende rozhodovať o zmene názvu obce. Mesto Kolárovo v okrese Komárno chcú premenovať na Gúta a obec Tešedíkovo v ...Zdieľať
referendum NITRA/PREŠOV 10. marca (WEBNOVINY) – Obyvatelia Kolárova a Tešedíkova v Nitrianskom kraji budú dnes v referende rozhodovať o zmene názvu obce.


Mesto Kolárovo v okrese Komárno chcú premenovať na Gúta a obec Tešedíkovo v okrese Šaľa na Pered.

Ide o historické názvy, ktoré obyvatelia v bežnej konverzácii používajú dodnes, zároveň sú to maďarské názvy týchto samospráv.

Ako povedal pre agentúru SITA starosta Tešedíkova Gyula Borsányi, už v prvej písomnej zmienke o obci z roku 1237 sa objavil názov obce Purud, z ktorého neskôr vzniklo Pered.


Referendum spájajú s voľbami, aby ušetrili

V roku 1948 komunisti obec premenovali podľa učenca, farára a pedagóga Samuela Tešedíka, ktorý vzdelával roľníkov. V obci žije viac obyvateľov maďarskej národnosti.

„Je to mylne vysvetľované, že je to maďarský názov obce, lebo v maďarčine to neznamená nič. Je to historický názov obce,“ povedal starosta, ktorý je sám za zmenu názvu.

Referendum spojili s parlamentnými voľbami, aby obec ušetrila. Stáť bude okolo 400 eur. Ak by zmena názvu prešla, zvýšených nákladov pre obec, obyvateľov a firmy sa Borsányi neobáva.

Tlačivá a pečiatky podľa neho veľa nestoja a občianske preukazy si obyvatelia vymenia zadarmo. „Cestovné pasy, vodičské preukazy a zdravotné karty nie sú viazané k bydlisku, ale sú vystavené na mená,“ dodal. Aby bolo referendum platné, musí sa na ňom zúčastniť nadpolovičná väčšina voličov, ktorých je 3 150.

V Prešovskom okrese sa v sobotu 10. marca, v deň volieb do národného parlamentu, budú súčasne konať tri miestne referendá.


Odvolávať chcú v meste Veľký Šariš

V meste Veľký Šariš sa formou referenda poslanci pokúsia odvolať z postu primátora Mikuláša Draba (nezávislý). V obci Gregorovce chcú touto formou občania odvolať z funkcie starostu Slavomíra Verčimáka (nezávislý).

Referendum v Zlatej Bani rozhodne, či obec bude naďalej doplácať zo svojich zdrojov na prevádzku materskej a základnej školy pri alarmujúcom nízkom počte detí.

Počty okrskov pre parlamentné voľby sa zhodujú s počtom referendových okrskov vo všetkých troch samosprávach. Volebné miestnosti otvorili o 7:00, referendum bude trvať v každej z obci aj v meste Veľký Šariš časovo rôzne.

V meste Veľký Šariš rozhodli o referende za odvolanie primátora Mikuláša Draba poslanci mestského zastupiteľstva bez petície občanov. Poslanec Štefan Krochmaľ to zdôvodnil tým, že takýto postup umožňuje zákon, pokiaľ dôjde zo strany primátora k hrubému porušeniu pracovných povinností.

Väčšia časť poslancov bola toho názoru, že Drab viackrát hrubo porušil povinnosti prvého muža mesta, keď svojím správaním dopustil nehospodárne nakladanie s mestskými prostriedkami a obviňujú ho aj z korupčného správania.

Počet oprávnených voličov pre referendum bol v piatok 4 020. Referendum sa bude konať v piatich okrskoch, v budove mestského úradu, v troch miestnostiach základnej školy a v mestskej časti Kanaš.

Ako informovala agentúru SITA prednostka úradu Mária Gáborová, občania v referende budú odpovedať na otázku, či sú za odvolanie Ing. Mikuláša Draba z postu primátora. Referendové miestnosti budú otvorené od 7:00 do 20:00. Dlhšie im to nedovolilo platné všeobecne záväzné nariadenie mesta.


V Zlatej Bani rozhodnú o materskej a základnej škole

V Gregorovciach iniciovali odvolanie starostu Slavomíra Verčimáka občania, ktorí mu vytýkajú nedostatočnú komunikáciu s poslancami a ľuďmi z obce a tiež niektoré jeho zlé individuálne rozhodnutia.

Na základe občianskej petície poslanci obecného zastupiteľstva schválili referendum na 10. marca a rozhodli, že volebnú miestnosť na obecnom úrade predelia priečkou, aby občanom uľahčili účasť na obidvoch volebných aktoch.

Pre referendum majú v Gregorovciach zapísaných v zoznamoch 636 oprávnených voličov, ktorí budú odpovedať na otázku, či sú za odvolanie starostu obce. Na referende sa môžu zúčastniť v čase od 7:00 do 22:00.

V Zlatej Bani sa bude konať referendum o ďalšej existencii materskej a základnej školy na základe petície občanov. Referendum sa bude konať v budove školy od 7:00 do 17:00. Na tomto plebiscite sa môže zúčastniť 340 oprávnených voličov.

Do materskej školy v Zlatej Bani chodí sedem detí a do základnej školy (1. až 4. ročník) osem žiakov. Občania Zlatej Bane sa v referende vyjadria k otázke: „Súhlasíte so zachovaním prevádzky MŠ a ZŠ v Zlatej Bani s dofinancovaním z obecného rozpočtu v minimálnej výške 15-tisíc eur?“

Starosta obce Dušan Demčák zvolal po skončení referenda na 17:30 obecné zastupiteľstvo, jedným z bodov programu je petícia za zachovanie základnej a materskej školy v Zlatej Bani.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Voľby 2012: Igor Matovič odvolil, Slovensko vidí na križovatke
<< predchádzajúci článok
Voľby 2012 online: O priazeň voličov bojuje 26 strán