Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. decembra 2006

Voľby na Madagaskare vyhral úradujúci prezidentPrezidentské voľby na Madagaskare oficiálne vyhral úradujúci prezident Marc Ravalomanana. Ako v sobotu informoval šéf Ústavného súdu Jean Michel Rajaonarivonyhera, vo voľbách, ktoré sa konali ...Zdieľať

ANTANANARIVO 23. decembra (WEBNOVINY) - Prezidentské voľby na Madagaskare oficiálne vyhral úradujúci prezident Marc Ravalomanana. Ako v sobotu informoval šéf Ústavného súdu Jean Michel Rajaonarivonyhera, vo voľbách, ktoré sa konali 3. decembra vyhral Marc Ravalomanana, ktorý získal viac ako 50 percent odovzdaných hlasov.

Charizmatický bohatý podnikateľ v oblasti mliekarenského priemyslu Ravalomanana tak porazil 13 protikandidátov. Na výhru potreboval získať najmenej 50 percent hlasov, čo je zároveň dosť na to, aby sa nekonalo druhé kolo volieb. Ravalomananov najtesnejší súper Lahiniriko Jean, bývalý predseda Národného zhromaždenia, skončil s viac ako 11 percentami. Tieto prezidentské voľby boli prvými odvtedy, čo pred piatimi rokmi súboj Ravalomananu a Didiera Ratsiraku viedol k rozdeleniu krajiny na dve časti. Voľby v roku 2001 vyústili do politickej krízy, keď Ratsiraka odmietol akceptovať svoju porážku, pričom spor rozdelil ostrov na dve časti s dvoma hlavnými mestami (Antananarivo a Toamasina), dvoma vládami a rozdelenou armádou. Konflikt vyriešil v apríli 2002 Ústavný súd, ktorý vyhlásil za víťaza volieb Marca Ravalomanana. Ratsiraka potom v júni toho istého roku opustil krajinu a odišiel do Francúzska.

SITA,AFP,AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
MŠ SR prijme nových úradníkov
<< predchádzajúci článok
BR OSN rezolúciou ocenila prácu Kofiho Annana