Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. januára 2018

VOĽBY V ČR: Drahoš očakáva podporu od neúspešných kandidátovPrezidentský kandidát Jiří Drahoš a jeho manželka Eva sa tešia po zverejnení prvých odhadov prvého kola českých prezidentských volieb v Prahe 13. januára 2018. Do druhého kola prezidentských volieb v ČR, ktoré sa uskutoční o dva ...Zdieľať
Prezidentský kandidát Jiří Drahoš a jeho manželka Eva sa tešia po zverejnení prvých odhadov prvého kola českých prezidentských volieb v Prahe 13. januára 2018. Do druhého kola prezidentských volieb v ČR, ktoré sa uskutoční o dva týždne, postupujú Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Vyplýva to z takmer úplných volebných výsledkov, ktoré zverejnila Česká televízia. Foto: TASR/AP
 
Praha 13. januára (TASR) - Jiří Drahoš, ktorý sa v sobotňajšom prvom kole českých prezidentských volieb umiestnil na druhom mieste a spolu so súčasnou hlavou štátu Milošom Zemanom smeruje do druhého, rozhodujúceho kola o dva týždne, priznal, že očakáva podporu od ostatných neúspešných kandidátov.


"Do určitej miery ju očakávam; povedali sme si v mnohých debatách, že kto nepostúpi, tak toho, kto postúpi, podporí proti Milošovi Zemanovi," poznamenal bývalý šéf českej Akadémie vied. Čas, ktorý zostáva do druhého kola volieb 26. a 27. januára, hodlá stráviť politickou kampaňou najmä v regiónoch mimo Prahy.

"Všetci, ktorí máte záujem o zmenu, príďte k voľbám. Nebude to zbytočné," vyzval Drahoš voličov. So Zemanom by sa rád stretol aj v televíznej debate, a to napriek tomu, že prezident podľa vlastných slov predvolebnú kampaň nevedie a účasť na diskusiách odmieta. Zeman na tlačovej konferencii jeho výzvu medzitým prijal.

"Nikdy som sa nebál ísť do najrôznejších diskusií, ani pred piatimi rokmi s Janom Fischerom alebo s Karlom Schwarzenbergom. Som stále mladý, plný síl a energie," uviedol Zeman. Novinárom pripomenul, že pred piatimi rokmi získal v prvom kole 24 percent hlasov, zatiaľ čo teraz "takmer 40 percent hlasov".

Zeman následne skritizoval Českú televíziu, ktorú označil za "televíziu Václava Moravca". "Mal som dojem, akoby víťazom bol niekto iný než ja," podotkol k vysielaniu verejnoprávneho média.

Prezident nemá oficiálny štáb, výsledky sledoval v sídle Strany práv občanov (SPO) na Loretánskej ulici v Prahe spolu s manželkou Ivanou, prezidentským poradcom Martinom Nejedlým a hradným kancelárom Vratislavom Mynářom.

Politológovia očakávajú, že súboj v druhom kole bude veľmi tvrdý, zrejme aj s negatívnou kampaňou, ale otvorený. Predseda Komunistickej strany Čiech a Moravy (KSČM) Vojtěch Filip bude ďalej podporovať Zemana. Spoločné stanovisko pred druhým kolom volieb však KSČM zatiaľ neprijala, informuje webový portál Novinky.cz.

Ľudovci aj pre druhé kolo odporučia voličom, aby dali hlas Drahošovi, uviedol predseda strany Pavel Bělobrádek. Bývalý český prezident Václav Klaus podporil pred druhým kolom Zemana, uvádza Česká televízia. Ľudia, ktorí hlasovali za súčasného prezidenta, podľa neho ukázali, že nechcú poklonkovať cudzím záujmom.

 

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 CHMELÁR a HRABKO: Zeman to hrá na prvé volebné kolo, budú ale dve (13. 1. 2018)
 Zeman poďakoval voličom za podporu a zagratuloval Jiřímu Drahošovi (13. 1. 2018)
 Prvé výsledky: Víťazom prvého kola českých volieb sa stal Miloš Zeman (13. 1. 2018)
 Prezidentské voľby v Česku pokračujú v sobotu ráno (13. 1. 2018)
 Na Zemana sa vo volebnej miestnosti vrhla polonahá aktivistka (12. 1. 2018)
 Český premiér považuje Zemanovu reakciu na veľvyslanca za neadekvátnu (6. 4. 2015)
 Rusko: Za konfliktom Zeman-Schapiro sú obavy USA z plánov voči Moskve (6. 4. 2015)
 Video: Českí vtipkári sa bavia na Zemanov účet (28. 1. 2013)
 Kateřina Zemanová: Otec by nekomentoval voľby na Slovensku (28. 1. 2013)
 Miloš Zeman sa vráti do Prahy a s ním príde aj zákon (27. 1. 2013)nasledujúci článok >>
V múzeu vo Svidníku pripravili Novoročné tradície v skanzene
<< predchádzajúci článok
V Žiari nad Hronom v minulom roku uzavrelo manželstvo 98 párov