16. augusta 2009

VOLEJBAL: Slováci prehrali s Poľskom, na MS si nezahrajú

Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali aj vo svojom druhom zápase v Gdyni na turnaji K-skupiny záverečnej III. fázy kvalifikácie o postup na budúcoročné majstrovstvá sveta v Taliansku s domácim ...

GDYNIA 16. augusta (WEBNOVINY) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali aj vo svojom druhom zápase v Gdyni na turnaji K-skupiny záverečnej III. fázy kvalifikácie o postup na budúcoročné majstrovstvá sveta v Taliansku s domácim Poľskom 1:3 (-19, 26, -15, -19). Tým sa definitívne rozhodlo, že z tejto skupiny si na šampionáte zahrajú Francúzi, ktorí v sobotu podvečer zdolali Slovincov 3:1 a práve Poliaci, ktorí tak budú mať možnosť obhajovať strieborné medaily z predchádzajúcich MS v roku 2006 v Japonsku. Slováci iba v druhom sete dokázali so siedmym tímom svetového rebríčka hrať vyrovnanú partiu, v ostatných ťahali evidentne za kratší koniec.

V nedeľu turnaj dohrajú zápasmi Slovensko - Slovinsko (14.00 h) a Poľsko - Francúzsko (16.30 h). Tie však už rozhodnú iba o konečných pozíciách v tabuľke.

Výsledok:
Poľsko - Slovensko 3:1 (19, -26, 15, 19)
109 minút, rozhodovali: Stegnar (Slovin.), Labašta (ČR), 4300 divákov

Poľsko: Gruszka, Pliňski, Zagumny, Kurek, Bakiewicz, Mozdzonek, Gacek - libero (Jarosz, Ruciak, Woicki, Bartman)
SR: Masný, Martin Sopko st., Kmeť, M. Nemec, Ogurčák, Kohút, Pipa - libero (Kubš, Zaťko, Joščák, Lukáš Diviš st., Bencz)

Prvý bod zápasu patril Poliakom, ale Slováci hneď dokázali kontrovať a aj keď potom dovolili odísť hostiteľom o dva body, na prvý oddychový čas išli s minimálnym náskokom oni. Čoskoro však o náskok prišli a domáci vďaka rýchlym a presným útokom opäť získali dvojbodový náskok a na druhý technická timeout už išli za stavu 16:13. Zverenci trénera Zaniniho mali rovnako ako proti Francúzom problémy presadiť sa v útoku. Perfektne prepracovanú obranu domácich na sieti prekonávali len s ťažkosťami. Výnimkou bol Martin Sopko st., ktorý v základnej šestke oproti piatkovému duelu nahradil Lukáša Diviša st. Práve on svojím smečom na druhýkrát zastavil "bielo-červených" a potom aj vďaka jeho delovému a presnému podaniu znížili Slováci náskok súpera na jediný bod (19:18). Odvtedy však získali už iba jediný bod a prvý set za 24 min prehrali 19:25.

Do druhého dejstva nastúpil namiesto Kmeťa Joščák a "zaniniovci" mali raketový nástup - viedli 3:0. Za stavu 6:2 už prinútili argentínskeho kormidelníka poľskej družiny Daniela Castelaniho zobrať si oddychový čas. Do prvého technického oddychového času však Slováci zo svojho štvorbodového náskoku nič nestratili (8:4). Potom však prišli chyby a a po Joščákovom smeči do autu sa domáci po prvý raz ujali vedenia - 12:11. Začala sa ťahanica o každý bod, o každú loptu. Na druhý technický oddychový čas išli opäť s dvojbodovým náskokom volejbalisti v dresoch s dvojkrížom. Opäť prišla trojbodová šnúra Poliakov a bolo po slovenskej radosti. Domáci vytiahli opäť niekoľko zázračných blokov, viedli 21:19, ale o chvíľu už boli z ich pohľadu 21:23. K prvému setbalu sa prepracovali Slováci, potrebovali však potom ešte ďalšie tri, kým sa Joščákovi podarilo presným blokom set ukončiť. Víťazstvom 28:26 za 32 min, vyrovnali na 1:1 a začínalo sa od začiatku.

Prišla desaťminútová prestávka a tá akoby domácim vliala nové sily. Na ihrisku si robili čo chceli. Perfektne im vychádzalo podanie, opäť dominovali na bloku, s ich rýchlou hrou si hostia nevedeli vôbec poradiť. Bola to hra majstrov s outsiderom. Do prvého technického oddychového času viedli úradujúci vicemajstri sveta 8:5, na druhý už odchádzali s päťbodovým náskokom 16:11, do konca dejstva potom dovolili Slovákom už iba 4 body. Vyhrali rozdielom viac ako triedy 25:15 a opäť boli bližšie k víťazstvu.

Poliaci sa dostali do obrovskej psychickej pohody. Keď v úvode štvrtého setu viedli po sérii školáckych chýb súpera 6:3, zobral si tréner Zanini oddychový čas. Domácich volejbalistov pribrzdil, ale celkom nezastavil. Tí si rozumnou hrou udržiavali Slovákov na dištanc a pokojne dotiahli svoje snaženie do konca. Víťazstvom 25:19 definitívne zápas uzavreli a tešili sa z postupu na majstrvostvá sveta.

Emanuele Zanini (tréner SR): "Začali sme agresívnejšie a lepšie ako v piatkovom zápase proti Francúzsku. V určitých fázach zápasu sme sa dokázali súperovi výkonom vyrovnať, ale nedá sa vyhrať len bojovnosťou a Poliaci jednoducho ukázali väčšiu kvalitu. V druhej časti zápasu súperi veľmi dobre prihrávali a veľa dôležitých bodov spravil Kurek, ktorý bol dnes najlepším hráčom. Dobre však hrali aj ďalší. Gratulujem Poľsku k víťazstvu a postupu na majstrovstvá sveta."

Michal Masný (kapitán SR): "Určite bol náš výkon lepší ako v prvom zápase, aj keď výsledok bol rovnaký. Je škoda, že sme v štvrtom sete neudržali úroveň našej hry a nedostali sme sa aspoň do tajbreku. Myslím, že to bol obostranne dobrý zápas, ľudia sa museli baviť. Je smutné, že už nemáme šancu na postup, ale taký je šport. V nedeľu sa pokúsime proti Slovinsku vyhrať, aj keď to bude ťažké po motivačnej stránke.

Emanuel Kohút (blokár SR): "Nabudili sme sa tento zápas a veľmi sme chceli. Je ťažké hrať proti Poľsku, pretože majú zohraté družstvo. Chýbali im Swiderski, či Winiarski, ale mladý Kurek odohral skvelý zápas a mali sme problém ho zastaviť. Mrzí nás, že sme stratili šancu na postup, ale Poliaci vyhrali zaslúžene."