17. apríla 2013

Volejbalistky Slávie EU Bratislava získali štrnásty titul

Volejbalistky Slávie EU Bratislava sa štrnástykrát stali ...

vk doprastav ba slavia eu ba 23 Hráčky Slávie sa tešia z víťazstva vo finále play-off medzi VK Doprastav Bratislava a VK Slávia EU Bratislava.Foto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 17. apríla (WEBNOVINY) - Volejbalistky Slávie EU Bratislava sa štrnástykrát stali majsterkami Slovenska.

V stredajšom štvrtom strhujúcom zápase finále play-off zvíťazili na ihrisku svojho mestského rivala a obhajcu titulu z predchádzajúcej sezóny VK Doprastav 3:2 (-18, -20, 22, 23, 5) a v celej sérii triumfovali 3:1.

Zverenky trénera Martina Hančíka dokázali v stredajšom dueli totálne obrátiť vývoj.

Prehrávali už 0:2 na sety a v treťom dejstve až do druhého technického oddychového času iba dobiehali náskok súpera. Nakoniec ho však vyhrali.

Vo štvrtom sete zvíťazili najtesnejším možným rozdielom 25:23 a tajbrejk už jednoznačne patril im. Zaujímavosťou je, že títo súperi sa vo finále extraligy stretli štvrtýkrát a celkové triumfy si striedajú - v rokoch 2009 a 2012 zvíťazil Doprastav, 2011 a 2013 Slávia.

Slávia je historicky jednoznačne najúspešnejší slovenský volejbalový klub. V doterajších 21 ročníkoch najvyššej republikovej súťaže ani raz jej hráčky nechýbali vo finále. Štrnásťkrát z neho vyšli úspešne. Zvyšných sedem titulov si rozdelili volejbalistky Žiliny (2x), Senice (3x) a Doprastavu (2x). Na konto úspechov Slávie treba pripísať aj deväť federálnych majstrovských titulov v ére bývalého Česko-Slovenska.

Výsledok - 4. zápas finále play-off volejbalovej extraligy žien
(hralo sa na tri víťazstvá)

VK Doprastav Bratislava - Slávia EU Bratislava 2:3 (18, 20, -22, -23, -5)
- konečný výsledok série 1:3, Slávia získala titul
138 min, rozhodovali: Bajči a Viktoríni-Lisá, 500 divákov

Doprastav Bratislava: Pencová (17 bodov), Koseková (4), Hunterová (8), T. Crkoňová (12), Stankovianska (15), Drobňáková (11), libero Nikmonová (Jelínková /1/, Abrhámová /4/, Skalová /1/)
Slávia EU Bratislava: Salanciová (17), Kóšová (13), Golitková (4), Kuciaková (16), Herelová (14), Smataníková (0), libero Hinzellerová (Snopková /1/, Rákošová /0/, Pištěláková /12/, Mitrengová /0/)

Obrazom: Piaty finálový zápas

I. set

Prvý set výsledkovo vyznel jednoznačne pre Doprastav (25:18), ale na ihrisku to na také presvedčivé víťazstvo dlho nevyzeralo. Do stavu 10:9 pre obhajkyne titulu to bolo maximálne vyrovnané. Potom však domáce získali tri body za sebou, odskočili na 13:9, ale až záver jednoznačne patril im.

II. set

Hráčky Slávie sa tešia z víťazstva vo finále play-off medzi VK Doprastav Bratislava a VK Slávia EU Bratislava.Foto: SITA/Jozef JakubčoHráčka Doprastavu Jaroslava Pencová (vpravo) počas štvrtého zápasu finále play-off medzi VK Doprastav Bratislava a VK Slávia EU Bratislava. Foto: SITA/Jozef Jakubčo"Doprastaváčkam" narástli krídla a v druhom dejstve opäť držali taktovku vo svojich rukách. Prakticky od začiatku viedli a aj keď sa hostky snažili ich náskok zlikvidovať, ale domáce akoby "zabudli" robiť chyby. Set ukončila Táňa Crkoňová a zverenky trénera Marka Rojka viedli už 2:0.

III. set

"Slávistky" sa zdali byť zlomené. V treťom sete opäť iba naháňali náskok súperiek. Prvýkrát sa ujali vedenia až bezprostredne pred druhým technickým timeoutom - 16:15. Akoby švihom zázračného prútika prevzali réžiu a zrazu to boli domáce volejbalistky, kto nevedel, ako sa dostať k bodom. Slávia zásluhou Golitkovej získala prvý setbal a využila ho. Dlhú výmenu zakončila blokom Herelová a hosťujúce hráčky znížila na 1:2.

IV. set

Štvrtý set vyzeral ako hra mačky s myšou. Slávia viedla už 8:3. O chvíľu to však už bolo opäť vyrovnané a začínalo sa prakticky od začiatku. Diváci v hale PKO v tých chvíľach sledovali veľmi dobrý volejbal. "Vysokoškoláčky" opäť ušli na 18:13, ale o osude setu sa rozhodovalo až v strhujúcej koncovke, keď od stavu 23:23 bodovali iba zverenky Martina Hančíka.

V. set

Tajbrejk už bol jednoznačnou záležitosťou nových majsteriek. Tréner Doprastavu Rojko robil, čo sa dalo, ale Slávia bola nezastaviteľná. Vyhrala ho 15:5, celý zápas 3:2 a pohár určený pre majstra sa sťahuje do Športovej haly Mladosť.

Marek Rojko (tréner Doprastavu): "Pred začiatkom finále som si prial, aby to bola dôstojná séria, čo sa mi splnilo. Sériu sme síce prehrali, ale odohrali sme finále so cťou. Samozrejme, mrzí nás, že sme nedotiahli dobre rozbehnutý štvrtý zápas do víťazného konca, pretože som chcel vidieť Sláviu hrať doma rozhodujúci zápas. Rozhodujúci duel o titul doma ešte nehrali. Myslím si, že sériu ovplyvnil prvý zápas v hale Mladosť, ktorý sme mali dobre rozohraný. Keby sme tam vyhrali, tak by sa to mohlo vyvíjať inak. Štvrté stretnutie bolo pre moje hráčky o niečo náročnejšie, pretože cítili, že sa séria môže ešte natiahnuť. Slávia bola dnes v druhej polovici zápasu lepšia a titul si zaslúžila. Minimálne pre Pencovú, Crkoňovú a možno aj mňa to bol možno posledný zápas v Doprastave, a preto mal emocionálny náboj."

Martin Hančík (tréner Slávie): "Aj za stavu 0:2 na sety som veril v silu nášho tímu. Podarilo sa nám vyhrať tretí set a súper postupne robil viac chýb ako na začiatku zápasu. Tajbrejk sme začali veľmi dobre, prejavila sa väčšia skúsenosť nášho družstva a vtedy som už veril, že získame titul. Mali sme aj šťastie, ale myslím si, že sme vyhrali zaslúžene. Dnes nám vyšli aj striedania, výborne zahrala na nahrávke Snopková, vynikajúco naskočila Pištěláková. Najdôležitejšie bolo, že sme začali hrať odvážne, pretože opatrná hra na dobre organizovaný Doprastav neplatí. Z titulu máme radosť, pre mňa to je druhý v úlohe hlavného trénera, ale tento si cením viac ako ten z roku 2008. Golitková ohlásila koniec kariéry a sme radi, že sa lúči zlatom. Pre Sláviu odviedla veľký kus práce."

Prehľad všetkých finále v doterajšej 20-ročnej histórii slovenskej volejbalovej extraligy žien:

1992/93 Slávia UK Bratislava - Milanotrade Banská Bystrica 3:0, 3:1 (hralo sa na dva víťazné zápasy)
1993/94 Slávia UK Bratislava - Žilina 3:0, 3:0
1994/95 Slávia UK Bratislava - hrala sa štvorčlenná skupina, v ktorej Slávia UK Bratislava všetky zápasy vyhrala
1995/96 Žilina - UK Artmedia Bratislava 3:0, 2:3, 3:0
1996/97 Žilina - UK Artmedia Bratislava 3:1, 3:0, 3:1 (od tejto sezóny sa hráva na tri víťazstvá)
2003/04 Slávia UK Bratislava - Seta Tehelne Žilina 3:0, 1:3, 3:0, 3:1
2004/05 VK OMS SH Senica - Slávia UK Slovenská sporiteľňa Bratislava 3:2, 1:3, 3:0, 3:1
2005/06 VK OMS Senica - Slávia UK Slovenská sporiteľňa Bratislava 3:0, 3:0, 3:0
2006/07 VK OMS Senica - Slávia UK Bratislava 3:0, 3:1, 3:0
2007/08 Slávia UK Kúpele Dudince Bratislava - VO ŠG Nitra 3:1, 3:0, 3:2
2008/09 VK Doprastav Bratislava - Slávia UK Kúpele Dudince Bratislava 3:0, 3:1, 3:0
2009/10 Slávia UK Bratislava - VK GAT Solutions Senica 3:2, 3:0, 3:0
2010/11 Slávia UK EU Bratislava - VK Doprastav Bratislava 0:3, 3:1, 0:3, 3:1, 3:0
2011/12 VK Doprastav Bratislava - Slávia EU Bratislava 3:1, 3:2, 1:3, 2:3, 3:1
2012/13 Slávia EU Bratislava - VK Doprastav Bratislava 3:1, 3:0, 1:3, 3:2