Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

14. septembra 2005

Vydavatelia psychológmiJe ľahké získať si malého čitateľa prostým príbehom? „Autor, ktorý chce mať u detí úspech, musí mať literárnu skúsenosť a dostatok bujnej fantázie a drzosti.Zdieľať
Potom to už ide samo od seba,“ povedal Roman Brat, autor knižky Čuvi v pralese. Igor Adamec (Kakaová bábovka) si myslí, že vytvorenie detskej knihy znamená hodiny a hodiny písania, škrtania a prerábania textu. „Nuž a zložité je to asi ako pre kardiochirurga vyšetriť oko.“
Reedície sú obľúbené. Slováci majú sentimentálne srdce - čo čítali v detstve, to kupujú aj svojim deťom. Keď sú rozprávky pekné a poučné, páčia sa.
Vydavateľ detskej literatúry musí byť dobrým psychológom. Deti žijú v inom svete ako dospelí - ich očká vyžadujú veľa farby, hravosti a vydať takúto knižku je drahý špás. Ak chce niekto predať detskú knihu, musí to byť overený alebo mimoriadne pútavý titul.
Jedným z našich najväčších detských vydavateľstiev sú Mladé letá. Vznikli pred 55 rokmi cielene ako vydavateľstvo pre domácu literárnu tvorbu pre deti  a mládež.
„Rodičia inklinujú pri kúpe kníh k tým, čo sami čítali v detstve. Tieto väzby sú naozaj silné a my sa im snažíme vychádzať v ústrety. Archaizujúci štýl knižky neprekáža, práve naopak, je srdcu milý,“ myslí si editorka Mladých liet Alena Hošková. Vydavateľstvo poskytuje priestor aj súčasným autorom, to však nie je jednoduché. Bez štátnej dotácie to nejde, pokiaľ sa má knižka predať za prijateľnú cenu.
Noviniek je do roka poskromne, reedícií trikrát viac. Napriek tomu Mladé letá stále patria k vydavateľstvám s najväčšou produkciou kníh pôvodných autorov u nás, a to pre rôzne vekové kategórie.
Novinkami tohto roka sa stali Hojdalička, hojda od Márie Rázusovej-Martákovej, Rozprávky starej matere od Márie Jančovej alebo Tri kozliatka od Jozefa Cígera-Hronského.  (dz)

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bittová bola v Bratislave
<< predchádzajúci článok
„My zdes, nebojte sa nás!“