Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. novembra 2017

Vyjednávači Británie a EÚ začínajú šieste kolo rokovaní o brexiteIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Brusel 9. novembra (TASR) - Británia a Európska únia sa po štvortýždňovej prestávke vo štvrtok opäť vracajú k rokovaniam o podmienkach tzv. brexitu, v ktorých sa budú snažiť dosiahnuť dostatočný pokrok na to, aby bolo možné otvoriť ich ďalšiu fázu, zameranú na budúce obchodné vzťahy. Najnovšie, šieste kolo vyjednávania je naplánované len ako dvojdňové, zatiaľ čo predošlé trvali zakaždým štyri dni.


Britský minister pre vystúpenie z EÚ David Davis počas stredajšej návštevy Poľska vyhlásil, že vyjednávači už "majú na dosah dohodu o kľúčových otázkach", ako sú práva občanov EÚ žijúcich v Británii. Podľa vyjadrenia hlavného vyjednávača EÚ Michela Barniera na sieti Twitter je však nutný ďalší pokrok, informovala agentúra DPA.

Troma kľúčovými témami prebiehajúcej fázy rokovaní o brexite je spomenuté zaručenie práv občanov, vyrovnanie finančných záväzkov Británie voči EÚ a budúci režim na hranici medzi Írskou republikou a Severným Írskom, ktorá sa po vystúpení Spojeného kráľovstva stane vonkajšou hranicou EÚ. O tom, či môžu rokovania s Londýnom postúpiť do ďalšej fázy so zameraním na budúce obchodné vzťahy, majú rozhodnúť lídri EÚ na koncoročnom summite v dňoch 14. a 15. decembra.

Najnovšie kolo rokovaní o brexite sa koná v čase pokračujúcich problémov v britskej vláde konzervatívcov pod vedením premiérky Theresy Mayovej. V stredu opustila jej kabinet ministerka pre medzinárodný rozvoj Priti Patelová, ktorej vyčítajú neverejné stretnutia s izraelskými predstaviteľmi, zatiaľ čo pred týždňom odstúpil jej kolega z rezortu obrany Michael Fallon, obviňovaný zo sexuálneho obťažovania.

Vystúpenie Británie z EÚ na základe rozhodnutia občanov vo vlaňajšom referende sa očakáva v marci 2019, zvažuje sa však aj niekoľkoročné prechodné obdobie, pripomenula DPA.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Matovič podľa polície krátil dane, štátu mala vzniknúť škoda viac ako pol milióna eur
<< predchádzajúci článok
Trendy v práci s ohrozenými deťmi sú nosnou témou konferencie v Žiline

Vyjednávači Británie a EÚ začínajú šieste kolo rokovaní o brexite - diskusné fórum čitateľov